Rusko: nová predpoveď rastu nezamestnanosti

MOSKVA –  Bohatí v dôsledku krízy sa stanú chudobnejšími, zostanú však bohatí, zatiaľ čo stredná trieda bude uvrhnutá do chudoby. Uviedol to pre médiá rektor Vyššej školy ekonomiky – výskumnej univerzity Jaroslav Kuzminov.

V dôsledku hospodárskej krízy spojenej s pandémiou koronavírusov SARS-CoV-2 by sa stredná trieda mohla dostať do chudoby. To bolo v rozhovore s portálom RBC, rektorom Vysokej školy ekonómie Jaroslava Kuzminova.

“Príjmy s najväčšou pravdepodobnosťou poklesnú medzi všetkými segmentmi spoločnosti, ale ak chudobní bohatí zostanú stále bohatými ľuďmi a chudobní budú stále chudobní, potom pre strednú triedu, ktorá teraz znáša bremeno bremena, existujú vážne riziká, že upadnú do chudoby,” – povedal Kuzminov.

Poznamenal, že tento trend sa týka predovšetkým ekonómie služieb vrátane intelektuálnych služieb a ekonómie dojmov, ktorá poskytla priestor na rozvoj nových kreatívnych projektov.
„Najviac uzavrel zmluvu sektor služieb. COVID-19 zasiahli veľké mestá a ich ekonomiky sa najviac zastavili, “vysvetlil rektor HSE.

Podľa základného scenára vypracovaného podľa prognózy HSE v roku 2020 bude miera nezamestnanosti v Rusku 8%. Okrem toho k najväčšej strate pracovných miest dôjde v neregistrovanom sektore hospodárstva. „Podnikový sektor príde v roku 2020 o 700 tisíc pracovníkov v porovnaní s 1,5 miliónom ľudí v nezaradenom sektore, ale zotavenie je rýchlejšie v nezaradenom sektore,“ uviedol. Avšak aj v tomto scenári bude v roku 2024 nezamestnanosť stále vyššia ako v roku 2019.