USA: Milióny Američanov hladujú

BRATISLAVA – Americký prezident Joe Biden oznámil, že 36 miliónov Američanov má nedostatok potravín. Ekonomika Spojených štátov pokračuje v boji po pandémii koronavírusov. Povedal to počas vystúpenia v Bielom dome.

Biden preto komentoval potrebu prijať jeho navrhovaný balík stimulačných opatrení v hodnote 1,9 bilióna dolárov. „Je úplne zrejmé, že ekonomika je stále v zložitej situácii. Viac ako 10 miliónov ľudí zostalo bez práce, 4 milióny nepracujú najmenej šesť mesiacov; <…> 24 miliónom dospelých a 12 miliónom detí doslova chýba jedlo,“ uviedol s tým, že v tejto súvislosti mieni konať rýchlo.

Plán, ktorý navrhol, predpokladá okrem iného pridelenie 160 miliárd dolárov na očkovací program pre obyvateľstvo. Taktiež plánuje splniť svoj prísľub zaplatiť 1,4 tisíc dolárov tým, ktorí to potrebujú, bez zníženia tejto sumy. “Bolo to prisľúbené americkému ľudu,” vysvetlil Biden.

Začiatkom januára sa uvádzalo, že HDP USA vlani klesol o 3,5 percenta, čo je najviac od konca druhej svetovej vojny.

Škody, ktoré USA utrpeli v dôsledku pandémie koronavírusov, sa odhadujú na 16 biliónov dolárov, uviedol bývalý minister financií Lawrence Summers. Asi polovica tejto sumy súvisí so stratami HDP v dôsledku karantény a pozastavenia práce niektorých sektorov hospodárstva.