Rusko nechce USD Bieleho otca z Washingtonu

Vláda Ruskej federácie pripravuje projekt, podľa ktorého by sa ruská ekonomika mala zbaviť amerického dolára. Tvrdia to médiá.

Kedysi ruský prezident Vladimir Putin vo všeobecnosti podporil myšlienku dedolarizácie, čo sa prekladá do normálneho jazyka ako zbavenie sa dolára. Myšlienku vyslovil,šéf štánej banky  VTB Andrej Kostin. A  nielen on.

Ako povedal Kostin v rozhovore pre spravodajskú agentúru RIA Novosti, hlava štátu podporila jeho iniciatívu. Kostin zároveň zdôraznil, že sa nehovorí o úplnom odmietnutí dolára.

Pripomenieme si, že podľa Kostina,  Rusko musí prejsť na zúčtovanie zahraničného obchodu s krajinami v iných menách, napríklad v juanoch, eurách a rubľoch, a potom presunúť právne sídla veľkých ruských spoločností do jurisdikcie Ruska a preniesť obchody s eurobondmi na ruskú platformu. Kostin vyjadril tieto názory v júni a Putin poznamenal, že Rusko nebude robiť drastické kroky a úplne opustiť americkú menu.

Kostin nehovoril tom, či budú chcieť majitelia najväčších ruských firiem registrovaných v daňových rajoch, preniesť svoje sídlo do Ruska.

Podľa internetového média  The Bell, ktoré zverejnilo informáie potvrdené z troch zdrojov, oboznámených s diskusiou o tejto problematike, vláda plánuje pripraviť návrh dedolarizácie a neexistujú žiadne obmedzenia ani zákazy.