Rusko môže zhasnúť svetlá v Spojených štátoch

Americké jadrové elektrárne dovážajú väčšinu uránu. Takmer polovica dodávok pochádza z Ruska, Kazachstanu a Uzbekistanu.

Viac ako pätina paliva použitého v 93 jadrových reaktoroch v USA vstupuje do krajiny na základe zmlúv o obohacovaní uránu s ruskými dodávateľmi. Európska únia je ešte viac závislá od Ruska, keďže má 18 reaktorov ruskej výroby vo Fínsku, na Slovensku, v Maďarsku a Českej republike, ktoré sa spoliehajú na ruské palivo.
Rusko je dominantným hráčom s takmer polovicou svetovej obchodnej kapacity v tejto oblasti. USA sa obávajú, že Rusko by ich mohlo kedykoľvek pripraviť o toto cenné palivo. A táto pravdepodobnosť je 50%.
Americký jadrový priemysel sa zaviazal ukončiť svoju závislosť od služieb obohacovania a konverzie ruského paliva. Zatiaľ čo ich postupné vyraďovanie bude trvať roky, Kongres zvažuje legislatívu na zákaz dovozu z Rosatomu a Tenexu. Očakáva sa, že tento rok bude zákaz zakotvený v zákone. Rozpočtový úrad Kongresu odhaduje, že by to zvýšilo náklady na palivo pre prevádzkovateľov amerických reaktorov o 13 percent.
Techsnabexport (rusky: АО “Техснабэкспорт”), medzinárodne známy ako TENEX, je zahraničná obchodná spoločnosť, ktorú vlastní ruská štátna spoločnosť Rosatom. Techsnabexport je vývozcom obohateného uránu a dodávateľom produktov jadrového palivového cyklu.