Čína: investície v strednej Ázii celkom 15 mld. USD

Čína využije nadchádzajúci summit Čína-Stredná Ázia ako príležitosť posunúť obchodnú a ekonomickú spoluprácu s krajinami tohto regiónu na novú úroveň, uviedlo čínske ministerstvo obchodu.

Informovala tlačová agentúra Xinhua.

Hospodárska a obchodná spolupráca medzi Čínou a piatimi krajinami Strednej Ázie, menovite Kazachstanom, Kirgizskom, Tadžikistanom, Turkménskom a Uzbekistanom, dosiahla od nadviazania diplomatických vzťahov pred viac ako 30 rokmi hmatateľné výsledky, odznelo na tlačovej konferencii. ministerstvo.

Treba poznamenať, že obchodný obrat krajiny s týmito piatimi krajinami dosiahol v roku 2022 70 miliárd amerických dolárov a v prvom štvrťroku tohto roka zaznamenal ročný nárast o 22 %.

V priebehu rokov sa zlepšila aj štruktúra obchodu. Čínsky dovoz poľnohospodárskych, energetických a nerastných produktov zo stredoázijských krajín vlani podľa čínskej agentúry vyskočil v porovnaní s minulým rokom o viac ako 50 %, pričom export strojárskych a elektronických produktov do týchto krajín vzrástol o 42 %.

Ku koncu marca presiahli priame investície Číny v piatich krajinách Strednej Ázie 15 miliárd USD.

Summit medzi Čínou a Strednou Áziou sa má konať 18. a 19. mája v Si-ane v provincii Shaanxi. V súčasnosti neexistuje žiadny konkrétny program pre témy, o ktorých sa bude diskutovať. Očakáva sa však, že delegácie podporia synergiu rozvoja Hodvábnej cesty, najmä stredného koridoru, a železničnej dopravy, ktorá spája tieto krajiny. Medzi nimi sú intermodálne prepravy so zahrnutím Kaspického mora cez prístavy Kazachstanu a Turkménska.

Nedávno si experti na trh železničnej dopravy všimli, že čoraz viac vlakov China-Europe Express končí svoju cestu v Strednej Ázii. Jednou jednoduchou ilustráciou tohto posunu je premenovanie vlakov smerujúcich na západ z China-Europe Express na China-Europe (Central Asia) Express.

Ako upozorňujú západní analytici, Stredná Ázia je trhom, ktorý svet dlho prehliadal, ale s postpandemickými zmenami sa jej úloha v medzinárodných dodávateľských reťazcoch zodpovedajúcim spôsobom mení.