Jospeh Biden hovoril s Vladimírom Putinom

WASHINGTON / MOSKVA – Tlačová služba Bieleho domu zverejnila 30. decembra 2021  fotografiu amerického prezidenta Joea Bidena, ako telefonuje s ruským prezidentom Vladimírom Putinom.

Na obrázku je Biden sediaci za stolom vo svojom dome vo Wilmingtone v štáte Delaware, kde trávi víkend.

Tlačový tajomník ruského vodcu Dmitrij Peskov predtým agentúre TASS povedal, že rozhovor medzi oboma vodcami sa začal včas. Hovorca Bieleho domu predtým novinárom povedal, že telefonický rozhovor medzi ruskými a americkými lídrami sa začal vo štvrtok o 15:35 washingtonského času (23:35 moskovského času). Rozhovor medzi oboma lídrami bol pre novinárov uzavretý.

Hlavnou témou rozhovoru bola implementácia dohody dosiahnutej počas videokonferencie 7. decembra o začatí rokovaní o poskytnutí právnych záruk na zaistenie bezpečnosti Ruska. Vladimir Putin podrobne vysvetlil principiálne prístupy, ktoré sú základom ruských návrhov Zmluvy medzi Ruskou federáciou a Spojenými štátmi americkými a Dohody Ruskej federácie s členskými štátmi Organizácie Severoatlantickej zmluvy. Bolo zdôraznené, že výsledkom spoločnej práce by mali byť pevné právne záruky vylučujúce postup NATO na východ a rozmiestnenie ohrozujúcich zbraňových systémov v bezprostrednej blízkosti ruských hraníc. Bolo zdôraznené, že bezpečnosť každej krajiny je možné zabezpečiť len na základe prísneho dodržiavania princípu nedeliteľnosti bezpečnosti.

Prezident Biden vytýčil dve cesty, dva aspekty prístupu USA, ktoré budú skutočne závisieť od krokov Ruska v nasledujúcom období. Jedna je cesta diplomacie vedúca k deeskalácii situácie a druhá je cesta, ktorá je viac zameraná na odstrašovanie vrátane vážnych nákladov a následkov, ak by sa Rusko rozhodlo pokračovať v ďalšej invázii na Ukrajinu. A tieto náklady zahŕňajú ekonomické náklady, zahŕňajú úpravy a rozširovanie postavenia síl NATO v spojeneckých krajinách a zahŕňajú dodatočnú pomoc Ukrajine, ktorá jej umožní ďalej brániť seba a svoje územie, ako sme už uviedli.

Bola vyjadrená vzájomná pripravenosť na seriózny a zmysluplný dialóg o identifikovaných problémoch. Potvrdilo sa, že rozhovory sa uskutočnia najskôr v Ženeve 9. až 10. januára a potom v rámci Rady NATO-Rusko v Bruseli 12. januára. 13. januára sa v OBSE začnú diskusie. Prezidenti sa dohodli na osobnej kontrole priebehu diskusií na uvedených smeroch rokovaní, a to najmä v bilaterálnom formáte s ohľadom na čo najskoršie dosiahnutie konkrétnych výsledkov.

Joseph Biden v tejto súvislosti zdôraznil osobitnú zodpovednosť Ruska a USA za zabezpečenie stability v Európe a vo svete ako celku, ako aj skutočnosť, že Washington nemá v úmysle rozmiestniť útočné úderné zbrane na území Ukrajiny.

Na možnosť, ktorú opäť spomínal Joseph Biden, prijať „veľkoplošné“ sankcie proti Rusku v prípade eskalácie situácie okolo Ukrajiny, dala ruská strana vyčerpávajúcu odpoveď. Predovšetkým sa hovorilo, že by to bola vážna chyba, v skutočnosti by hrozilo úplné prerušenie rusko-amerických vzťahov.

Prezidenti si vymenili novoročné pozdravy a priania všetkého najlepšieho.

Vo všeobecnosti bol rozhovor úprimný a vecný a, samozrejme, bol užitočný pre obe strany. Bolo dohodnuté pokračovať v pravidelných kontaktoch na najvyššej úrovni.

Ide už o druhý rozhovor oboch prezidentov za posledný mesiac. 7. decembra 2021 mali Putin a Biden rozhovory vo formáte telekonferencie, trvali dve hodiny. Prevládajúca téma bola situácia okolo Ukrajiny, lídri diskutovali aj o bilaterálnych vzťahoch, kybernetickej bezpečnosti či iránskej jadrovej dohode.

Iniciatíva pre nový rozhovor prišla od Putina. Ako už Peskov povedal novinárom, účelom komunikácie je pokračovať v diskusii o otázkach, ktoré boli na programe predchádzajúceho rozhovoru medzi lídrami, ako aj v nadchádzajúcich rozhovoroch v januári 2022. Zástupkyňa Rady pre národnú bezpečnosť Bieleho domu Emily Hornová zase povedala, že Biden očakáva, že s Putinom bude diskutovať o viacerých témach vrátane nadchádzajúcich diplomatických kontaktov s Ruskou federáciou.

Na 10. januára sú v Ženeve naplánované rokovania medzi Ruskou federáciou a Spojenými štátmi o bezpečnostných zárukách. Okrem toho sa 12. januára 2021 uskutoční zasadnutie Rady Rusko – NATO a 13. januára sa uskutočnia rokovania predstaviteľov Ruskej federácie a OBSE. Ruské ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo 17. decembra 2021 návrh dohody s USA o bezpečnostných zárukách a dohody o bezpečnostných opatreniach pre Ruskú federáciu a členské štáty NATO. Do rúk námestníčky ministra zahraničia USA Karen Donfriedovej ich odovzdali 15. decembra 2021.

Ruská federácia a Ukrajina majú sporné otázky. Ide o pripojenie Krymu k Rusku. Organizácia spojených národov v dvoch rezolúciách neuznala  zákonnosť tohto kroku. Ďalším sporom sú vzbúrenci v Luganskej ľudovej republika a Doneckej ľudovej republike. Ukrajina tvrdí, že ide o vojnu. Vojnový stav v Ukrajine nikto nevyhlásil. Oficiálni predstavitelia hovoria o Ruskej federácii ako o krajine – agresorovi. Od agresora Ukrajina kupuje zemný plyn, elektrinu a atómové palivo.

Fotografie: White House, Kremlin.