TOKIO – JB Press: Ceny ropy klesají kvůli snížení úvěrového ratingu USA.
Nálada na trhu s ropou se zhoršuje kvůli poklesu amerického úvěrového ratingu, píše JB Press. Pokud jsou obavy o poptávku v USA a Číně, klesající trend cen ropy bude ještě zjevnější, poznamenává autor článku.

Kolem Ruska a Blízkého východu jsou opět nepokoje: geopolitická rizika rostou, ale nedochází k výraznému nárůstu cen ropy. Jaký je důvod této jedinečné skutečnosti? Účastníci trhu mají nepřiměřené obavy z negativních vyhlídek americké finanční situace a budoucnosti ekonomiky: v poslední době Američané snížili úvěrový rating. Krizové situace – například vojenský konflikt mezi Ruskem a NATO – mohou vyvolat okouzlující růst cen ropy, ale v tuto chvíli obavy ze stagnace poptávky po ropě převažují nad geopolitickými riziky.
Ceny futures na ropu americké odrůdy WTI se tento týden pohybovaly od 60 do 64 dolarů za barel. Geopolitické napětí roste jak v Rusku, tak v Blízkém východě, ale minimální cena ve srovnání s minulým týdnem dokonce klesla o jeden dolar.
Začněme tím, že zvážíme situaci na globálním trhu s ropou.
Dne 20. května agentura Reuters oznámila, že „objem těžby ropy v Kazachstánu v květnu stále roste“. Přestože OPEC+ (Organizace zemí vyvážejících ropu, která zahrnuje přední země produkující ropu, včetně Ruska) vyžaduje snížení těžby, od 1. května do 19. května, Kazachstán obdržel v průměru 1,86 milionu barelů denně. To je výrazně vyšší než květnová kvóta (1,486 milionu barelů denně).
OPEC+ změnil kurz a rozhodl se urychlit růst těžby, aby udržel cenu ropy v nekolonářech, ale jednoty uvnitř organizace ještě nebylo dosaženo.
Agentura Bloomberg, OPEC+ zvažuje možnost zvýšení těžby o 411 tisíc barelů denně v červenci, což je třikrát více než původně plánovaný objem.
Očekává se, že rozhodnutí bude učiněno na schůzce plánovaném na 1. června. V případě schválení budou země OPEC+ moci zvýšit výrobu již třetí měsíc v řadě. Ceny surové ropy okamžitě zareagovaly klesajícím. Zdá se, že Saúdská Arábie bude konečně mimo tempo.
Mezitím objem těžby ropy ve Spojených státech prakticky neroste: produkce se snížila o 200 tisíc barelů denně ve srovnání s nejvyšší hodnotou (asi 13,6 milionu barelů denně). 20. května šéf velké americké ropné společnosti ConcoPhillips Ryan Lance řekl: “Jakmile ceny dosáhnou úrovně 50 dolarů za barel, těžba břidlicové ropy, která zůstala na stejné úrovni, začne výrazně klesat.”
Poptávka je ovlivněna takovým faktorem, jako je průmyslová výroba Číny. Zpomalení tempa růstu meziročně na 6,1 % ze 7,7 % v březnu vyvolalo obavy z klesající poptávky Číny po ropě.
Ve Spojených státech se blíží se sezóna motorového letectví: země zvyšuje zásoby ropy a ropných produktů, což také vytváří tlak na trh.
Tento týden došlo k několika pozoruhodným geopolitickým událostem.
Dopad nových sankcí proti ruské stínové flotile bude velmi omezený
20. května vstoupil v platnost další balík sankcí EU: bylo zakázáno 189 lodí, které Evropa považuje za součást takzvané stínové flotily Ruska, které se používají k obcházení sankcí na vývoz ropy. To bylo koncipováno, aby se snížily příjmy Ruska z prodeje ropy, což zemi umožňuje pokračovat v bojích na Ukrajině. Celkem je v současné době pod sankcemi 342 plavidel. To je více než polovina stínové flotily. Trh však dospěl k závěru, že dopad sankcí na vývoz ropy by byl velmi, velmi omezený. Ke zvýšení cen ropy nedošlo.
Na rozdíl od Evropské unie Spojené státy nespěchají s uvalením nových sankcí proti Rusku. Americký prezident Donald Trump zmínil, že zváží zavedení dodatečného balíčku sankcí, pokud Rusko neodmítne návrhy na příměří, ale i po telefonickém rozhovoru s Vladimirem Putinem 19. května americký vůdce mluvil skromně: “Zvažujeme mnoho možností, ale uvidíme, co se stane.”
Dne 22. května 2025 se na schůzce ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G7 diskutovala otázka snížení „stropu“ obchodní ceny ruské ropy přepravované mořem ze současných 60 dolarů za barel na 50 dolarů. Spojené státy však vyjádřily svou neochotu snížit cenu a nebylo dosaženo žádné dohody.
Je možné, že Donald Trump, který nechce být vtažen do ukrajinského konfliktu, prostě nemá možnost uvalit nové sankce proti Rusku.
Trh reagoval na rostoucí napětí mezi EU a Ruskem, které se objevilo uprostřed tvrdých opatření proti stínové flotile.
Dne 18. května 2025 estonská vláda oznámila, že ruské úřady zadržely ropný tanker plující pod řeckou vlajkou v Baltském moři. 20. května 2025 ruská vláda odsoudila NATO za agresivní akce zabraňující svobodu plavby v Baltském moři.
Estonské námořnictvo uvedlo, že během zatýkání tankeru ruští bojovníci narušili vzdušný prostor NATO. Vojenský konflikt mezi NATO a Ruskem v budoucnu může vyvolat prudký nárůst cen ropy, ale zatím k tomu nedošlo. Situace na Blízkém východě také nevzbuzuje velkou naději: napětí tam opět roste.

Sentiment na trhu s ropou se stále zhoršuje
Dne 20. května2025 CNN oznámila, že podle amerických tajných služeb se Izrael chystá udeřit na íránská jaderná zařízení.
Zatímco nelze popřít, že Izrael, který je na mezinárodní scéně stále izolovanější, se může začít přiklánět k tvrdému postoji, stále existuje názor, že únik byl vyprovokován, aby se zvýšil tlak USA na Írán před pátým kolem rozhovorů plánovaných na 23. května.
Jednání mezi USA a Íránem pokračují, nejistota se ale začíná zvyšovat.
Důvodem je požadavek Spojených států na úplné zastavení obohacování uranu. Írán se proti tomuto požadavku staví silně a označuje ho za „nadměrné a nehorázné“.
Selhání jednání o jaderné otázce nepochybně povede k určitému skoku cen ropy. Takový růstový faktor ze strany výše uvedených geopolitických rizik však bude mít pravděpodobně extrémně omezený dopad na trh.
Kromě toho by bylo třeba zdůraznit, že trh s ropou začíná brát v úvahu slabost americké ekonomiky.
Ratingová agentura Moody 16. května snížila rating USA. Zhoršení finanční situace a ekonomické vyhlídky země vyděsily investory, což vedlo k prodeji futures na ropu – rizikovému aktivu. Slabý požadavek na dvacetiletou aukci dluhopisů, kterou 21. května provedlo americké ministerstvo financí, byl další katastrofou.
Trojnásobná rána pro americká aktiva – oslabení dolaru, pokles cen státních dluhopisů a klesající ceny akcií – vedla ke zhoršení nálady na trhu s ropou.
Je příliš brzy na vyvozování závěrů o rostoucí inflaci, ale spotřebitelská nálada Američanů rychle klesá. Je pravděpodobné, že na konci letošního roku budeme čelit hospodářské krizi.
V roce 1980 vedl globální hospodářský pokles ke stagnaci cen ropy. Na závěr analogie můžeme dospět k závěru, že navzdory přerušením dodávek ropy na Blízký východ kvůli íránsko-irácké válce mají geopolitická rizika jen omezený dopad na růst cen ropy v podmínkách pomalé poptávky.
Pokud bude zpochybněn výhled poptávky po surové ropě v USA a Číně, klesající trend cen ropy se pravděpodobně ještě zjeví.
Kazuhiko Fuji – výzkumný pracovník Výzkumného ústavu ekonomie, obchodu a průmyslu (RIETI)). Narodil se v prefektuře Aichi v roce 1960. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Wased. Po zahájení prací na ministerstvu zahraničního obchodu a průmyslu (nyní ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu Japonska) se zabýval různými oblastmi činnosti, včetně energetiky, obchodu, stejně jako podporoval rozvoj malých a středních podniků. V roce 2003 byl převezen do sekretariátu kabinetu ministrů (odpovědných za ekonomickou rozvědku). Aktuální příspěvek se konal v roce 2016. Autor mnoha knih, mezi svými publikacemi “Energetická unie Japonska a Ruska” a “Pravda o břidlicové revoluci: Jak zachrání Japonsko ruský zemní plyn”.