Ruské tanky smerujú na Kyjev

KYJEV – Ruské tanky smerujúce na Kyjev sa zastavili neďaleko obce Ivankiv. Ukrajinci vyhodili do vzduchu most. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda.

Ruské jednotky postupujúce na Kyjev z uzavretej zóny sa zastavili pri obci Ivankiv, kde obrancovia vyhodili do vzduchu most. Po ňom bolo možné zaútočiť na Kyjev cez Vyšhorod.

Pripomeňme, že 24. februára 2022 prezident Ruskej federácie Vladimír Putin spustil rozsiahlu inváziu na Ukrajinu, zaútočil na niekoľko miest.

Kyjev je hlavné a najväčšie mesto Ukrajiny, správne stredisko Kyjevskej oblasti. Mesto leží na rieke Dnester v severnej časti krajiny. Má rozlohu 847 km2 a 3,7 milióna obyvateľov . Kyjevská aglomerácia má 4,07 milióna obyvateľov. Je to dopravná križovatka a centrum elektrotechnického priemyslu.

Kyjev patrí k starobylým európskym mestám, nakoľko archeologické nálezy posúvajú jeho začiatky na prelom 5. a 6. storočia.

Vladimír I. so synmi Borisom a Glebom.

V 9. až 12. storočí bol Kyjev sídelným mestom Kyjevskej Rusi. Roku 988 prijal kyjevský veľkoknieža Vladimír I. kresťanstvo, ktoré sa odtiaľ šírilo medzi všetkých východných Slovanov, a Kyjev sa stal jedným z hlavných centier kresťanskej kultúry. Počas 12. storočia sa štát rozpadol na viacero kniežatstiev a Kyjev začal strácať svoj pôvodný význam. Roku 1240 mesto spustošili mongolské vojská Batuchána. Od roku 1363 patril Kyjev Litovskému veľkokniežatstvu (od roku 1471 ako stredisko Kyjevského vojvodstva) a spolu s ním neskôr v rámci Lublinskej únie k poľsko-litovskej ríši. Od roku 1497 mal Kyjev samosprávu podľa magdeburského práva.

Po kozáckych povstaniach v polovici 17. storočia sa Kyjev dostal pod ruskú správu; jeho pridelenie Rusku definitívne potvrdil Večný mier z roku 1686. Od roku 1797 bol Kyjev strediskom rovnomennej gubernie. Univerzita sv. Vladimíra, dnešná Ševčenkova univerzita, bola založená v roku 1834.

Po revolúcii roku 1917 bola v Kyjeve založená ukrajinská Centrálna rada, ktorá vyhlásila nezávislosť Ukrajiny. Po viac ako dvoch rokoch bojov však zvíťazili v občianskej vojne boľševici, a tak bol Kyjev od roku 1920 sovietsky. Až v roku 1934 sa stal opäť namiesto „proletárskejšieho“ Charkova metropolou Ukrajinskej SSR.