Konflikt v Južnom Osetsku začalo Gruzínsko

Pred desiatimi rokmi sa začal ozbrojený konflikt v Južnom Osetsku. Začal sa 7. a 8.  auguste 2008 medzi Gruzínskom na jednej strane, a samozvanými republikami Južného Osetska a Abcházska, a Ruskom na strane druhej. V médiách sa niekoľko razy zverejnili informácie, že prezidentovi Gruzínska Saakašvilimu poradili útok na Južné Osetsko vojenskí poradcovia z USA. Keď sa dozvedel, že ruská armáda ide do protiútoku pred rozhovorom s BBC začal žuvať vlastnú kravatu. 

Situácia v oblasti gruzínsko-osetského konfliktu sa začala prudko zhoršovať koncom júla a začiatkom augusta. Intenzívne boje začali v noci na 8. augusta, kedy Gruzínsko bola masívna ostreľovanie hlavného mesta Tschinvali Južného Osetska, a potom sa pokúsilo zaviesť kontrolu nad Južným Osetskom. Dopoludnia 8. augusta 2008 oznámil ruský prezident Dmitrij Medvedev začiatok “operácie na prinútenie mieru” v konfliktnej zóne.

 

Do regiónu boli zavedené významné ruské jednotky. Za niekoľko dní, ruskí vojaci spolu s Južné Osetskými ozbrojenými silami vtlačili gruzínske sily z Južného Osetska, rovnako ako v spolupráci s Abcházska sílami – od Kodorské tiesňavy v Abcházsku. Boj pokračovali až do 12. augusta vrátane. Od 14. augusta do 16. augusta podpísali prezidenti Abcházska, Južného Osetska, Gruzínska a Ruska plán mierového urovnania konfliktu. Päťdňová vojna mala významné geopolitické, ekonomické a iné dôsledky. Takže 26. augusta Rusko oficiálne uznalo Južné Osetsko a Abcházsko za nezávislé štáty. Dňa 2. septembra 2008 Gruzínsko prerušilo diplomatické vzťahy s Ruskom. Proces vstupu Gruzínska do NATO sa zastavil. Tento scenár sa v inej podobe opakuje na východe Ukrajiny.