Hlasovanie v ťubetejke: ako budú prebiehať priame prezidentské voľby v Uzbeckej republike o pár dní

TAŠKENT –  Vo volebnej kampani budú súperiť štyria kandidáti.

V Uzbekistane sa 9. júla 2023 uskutočnia predčasné prezidentské voľby so štyrmi kandidátmi. Súčasná hlava štátu Šavkat Mirzijojev je považovaný za nespochybniteľného favorita, zatiaľ čo ostatní uchádzači o najvyšší post sú širokej verejnosti oveľa menej známi.  Pozrieme sa  na to, čo možno očakávať od volebnej kampane.

Čo je známe o voľbách

V Uzbekistane sa 9. júla uskutočnia predčasné prezidentské voľby. Prípravy na hlasovanie sú v plnom prúde. ÚVK vytvorila volebné okrsky a volebné obvody a vytvorila jednotný elektronický zoznam voličov. Vypočítané boli aj výdavky na kampaň. Podľa Ústrednej volebnej komisie sa na ne vynaloží 174 miliárd uzbeckých souov (15 miliónov USD). To je približne o polovicu menej ako počas rovnakej kampane v roku 2021.

Dňa 1. júna sa skončil aj postup navrhovania kandidátov do volieb. Súčasná hlava štátu Šavkat Mirzijojev je považovaný za jasného favorita. Vo svojom programe sľubuje dosiahnuť udržateľný hospodársky rast, “aby ľudia boli spokojní so svojím životom”.

Očakáva najmä zdvojnásobenie HDP a exportu, zabezpečenie všetkých sídiel čistou pitnou vodou, desaťnásobné zvýšenie rýchlosti internetu a reformu systému pracovnej migrácie.

Ostatní uchádzači sú verejnosti oveľa menej známi. Bývalý minister školstva Ulugbek Inojatov sa zameriava na sociálnu spravodlivosť a sľubuje zavedenie dane z luxusu. Robachon Machmudová, úradujúca podpredsedníčka Najvyššieho súdu Uzbekistana, chce podporovať podnikateľov. Kandidát Strany životného prostredia, bývalý lesník Abdušukur Chamzayev, sa zameriava na ochranu životného prostredia. Podľa neho by mali vodiči kamiónov viac využívať železnice ako cesty.

Meno
(rok narodenia)
Strana
Politické úrady Dátum registrácie
Abdushukur Xamzayev
(1973)
Ekologická strana
Predseda výkonného výboru Ústrednej rady Ekologickej strany Uzbekistanu
(od roku 2022) 
Podpredseda výkonného výboru Ústrednej rady Ekologickej strany
(od roku 2023) 
11. mája 2023 
Ulugbek Inojatov
(1962) 
O’XDP
Minister národného školstva
(2013 – 2018 )
Predseda O’XDP
(2019 бері) 
12. mája 2023 
Robaxon Machmudová
(1968) 
Adolat
Prvý podpredseda Najvyššieho súdu Uzbekistanu
(od roku 2020) 
12. mája 2023 
Šavkat Mirziyoyev
(65)
nezávislý
(navrhol O’zLiDeP және Milliy Tiklanish ) 
Prezident Uzbekistanu
(od roku 2016) 
Predseda vlády Uzbekistanu
(2003 – 2016) 
12. mája 2023 

Prečo boli vyhlásené predčasné voľby

Predčasné prezidentské voľby v Uzbekistane boli vyhlásené po ústavnom referende 30. apríla. Podľa oficiálnych vyhlásení bol základný zákon zmenený tak, aby položil základy “nového, prosperujúceho Uzbekistanu”. V novom znení sa okrem iného zdôrazňuje povinnosť štátu bojovať proti chudobe a pomáhať chudobným. Podnikateľom sa zaručuje “spravodlivé zdaňovanie”, mladým ľuďom ľahší prístup k bezplatnému vzdelávaniu a novinárom sloboda prejavu.

Hlavnými boli články o politickej reštrukturalizácii. Funkčné obdobie úradujúcej hlavy štátu bolo zrušené a funkčné obdobie prezidenta sa predĺžilo z 5 na 7 rokov. V dôsledku toho, ak mal podľa starej ústavy Šavkat Mirzijojev opustiť svoj úrad v roku 2026, teraz môže zostať pri moci až do roku 2037. “Aktualizovaná ústava prináša nové politické, sociálne a hospodárske výzvy, ktoré nemožno odkladať,” uviedla hlava štátu pri oznámení predčasných prezidentských volieb.

Ústavné referendum však nebolo pre súčasné orgány jednoduché. Pôvodne bolo plánované na minulý rok. V Karakalpakstane (časť Uzbekistanu) však došlo k veľkým sociálnym otrasom. Dôvodom bolo, že z novej verzie ústavy boli odstránené články o zvrchovanom postavení autonómnej republiky. V dôsledku toho vypukli v hlavnom meste Karakalpakstanu, Nukuse, v júli minulého roka násilné nepokoje. Desaťtisíce ľudí vyšli do ulíc a dostali sa do stretu s bezpečnostnými silami. V dôsledku nepokojov zahynulo 21 ľudí a stovky boli zranené.

Nepokoje

Uzbecké úrady potom referendum odložili a články o Karakalpakstane boli vrátené do ústavy. Autonómna republika tiež začala dostávať ďalšie finančné prostriedky z Taškentu. Podporovatelia nepokojov v Nukuse skončili na lavici obžalovaných. V januári bol najvýznamnejší karakalpakský vodca Dauletmurat Tažimuratov odsúdený na 16 rokov väzenia a niekoľko desiatok ďalších dostalo 5 až 11 rokov.

Tohtoročné prezidentské voľby v Uzbekistane by mali prebehnúť hladko a pokojne. Nikto z alternatívnych kandidátov nekritizuje súčasnú hlavu štátu.