Ruské podniky od Číny neviditeľné pôžičky
NEW YORK / MOSKVA – Najväčším príjemcom „skrytých“ pôžičiek z Číny v rokoch 2000 – 2017 bolo Rusko – 125 miliárd dolárov.
Úvery boli poskytnuté predovšetkým štátnymi ropnými a plynárenskými spoločnosťami za podmienok blízkych trhu a proti budúcim dodávkam ropy a plynu. Uvádza sa to v správe amerického výskumného laboratória AidData, venovanej programu ČĽR na financovanie projektov v zahraničí.
Celková suma „skrytých“ dlhov poskytnutých Čínou iným krajinám za 17 rokov predstavovala 385 miliárd dolárov. V správe sa pôžičky nazývajú skryté pôžičky, pretože väčšina z nich nie je medzinárodnými ratingovými agentúrami zohľadnená. Šéf AidData Brad Parks uviedol, že „samotné vlády dnes presne nevedia, koľko dlhujú Číne“.
40 rozvojových krajín sveta má voči Číne dlh viac ako 10 percent HDP. Všetky pôžičky sú v správe rozdelené do dvoch kategórií: oficiálna rozvojová pomoc (ODA) a ďalšie finančné programy (OOF) – pôžičky zamerané na demonštráciu posilnenia spolupráce medzi krajinou a ČĽR, vojenské alebo komerčne prospešné projekty pre Čínu.
Pôžičky Rusku sú klasifikované ako OOF. Za Ruskom na tomto zozname sú Venezuela (85,5 miliardy dolárov), Angola (40,66 miliardy dolárov), Brazília a Kazachstan (po 39 miliárd dolárov).
Čína už skôr požiadala ruskú spoločnosť Inter RAO, aby pre jej nedostatok výrazne zvýšila export elektriny do Číny. Inter RAO študuje technickú realizovateľnosť zvýšenia dodávok; objemy budú určené každú hodinu, v závislosti od dopytu.