Európa: krízou solárnou a veternou energiou

BRUSEL – Európa bude schopná prekonať energetickú krízu v dôsledku nedostatku plynu a vysokých cien dovážaných palív vďaka nárastu solárnych a veterných elektrární.

Takéto východisko zo súčasnej situácie navrhli rečníci, ktorí vystúpili na konferencii združenia elektroenergetických spoločností Eurelectric, píše Reuters.

Rast cien energií ovplyvnilo obmedzenie dodávok uhlia a plynu z Ruska a Nórska, ako aj rozhodnutie Európskej únie zvýšiť kvóty na emisie oxidu uhličitého. „Z dlhodobého hľadiska je najlepším riešením problému rýchle zavedenie obnoviteľných zdrojov a zlepšenie energetickej účinnosti. Musíme viac investovať do veternej a slnečnej energie, aby častejšie určovali cenu elektriny na kontinente. Súčasná situácia podčiarkuje potrebu opustiť dovážané palivá, “povedal Lukasz Kolinski, vedúci Európskej komisie pre integráciu obnoviteľných zdrojov a energetických systémov.
Odborníci navrhovaný prechod na alternatívnu elektrickú energiu podľa ich názoru pomôže Európskej únii nielen kontrolovať ceny, ale do roku 2050 tiež dosiahnuť uhlíkovú neutralitu (úplné kompenzovanie emisií oxidu uhličitého). Energetický sektor v súčasnosti predstavuje 75 percent emisií EÚ.

Vedúci Eurelektrickej asociácie Christian Ruby navrhol vyvinúť systém, ktorý pomôže bezpečne prejsť na obnoviteľné zdroje energie – zaistiť trvalo nízke ceny a nepretržité dodávky elektriny. Odborník sa domnieva, že prechod na „čistú“ energiu by mal byť rýchlejší. V roku 2020 bolo 67 percent elektrickej energie v EÚ vyrobených bezuhlíkovými metódami a do roku 2030 je potrebné zvýšiť podiel na 85 percent.

V septembri dosiahli ceny plynu v Európe nový rekord. Októbrové palivové futures sa na londýnskej burze ICE 29. septembra 2021 obchodovali za 1 050 dolárov za tisíc metrov kubických.