Ruská federácia odpovedala odvetnými sankciami

MOSKVA – Ruské úrady opakovane varovali, že pokusy Západu stanoviť cenový strop pre ruské ropné produkty nezostanú bez odozvy.

Moskva oznámila zastavenie dodávok ropy a ropných produktov do krajín a spoločností, ktoré budú uplatňovať princíp cenového stropu. Tieto opatrenia prijala s cieľom chrániť národné záujmy krajiny a ako odpoveď na nepriateľské a medzinárodné právo odporujúce kroky Západu.

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét zakazujúci dodávky ruskej ropy a ropných produktov zahraničným právnickým osobám a fyzickým osobám za predpokladu, že zmluvy na tieto dodávky priamo alebo nepriamo stanovujú použitie mechanizmu cenového stropu. Podľa dekrétu od 1. februára 2023 vstúpi do platnosti zákaz dodávok ruskej ropy do krajín, ktoré využívajú cenový strop 60 dolárov za barel. Výnimky pri dodávkach ropy a ropných produktov možno udeliť na základe „osobitného rozhodnutia“ prezidenta.

Putin uviedol, že jeho krajina „bude hľadať iných, perspektívnejších partnerov v rýchlo rastúcich regiónoch svetovej ekonomiky, ako sú Ázia, Blízky východ, Latinská Amerika a Afrika“. “Rusko neplánuje dodávať ropu a ropné produkty krajinám, ktoré budú uplatňovať princíp cenového stropu. Presmeruje dodávky k trhovo orientovaným partnerom alebo zníži produkciu,” uviedol ruský vicepremiér Alexander Novak.

Spojené štáty a ďalšie západné krajiny odmietli na jar 2022 nakupovať ropu od Moskvy a Európska únia od 5. decembra uvalila čiastočné embargo a cenový strop na ruské energetické zdroje. Tým sa však záležitosť neskončila. Krajiny G7 (USA, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko a Spojené kráľovstvo) a Austrália sa po EÚ dohodli na obmedzení ceny ruskej ropy dodávanej po mori na 60 dolárov za barel.

Rusko v posledných mesiacoch vo veľkej miere preorientovalo svoj export. Zvýšila objem dodávok ropy do Číny, Indie a ďalších krajín ázijsko-pacifického regiónu, ako aj do Afriky a Latinskej Ameriky.

Ruskí ekonómovia sa domnievajú, že je suverénnym právom Ruska reagovať na opatrenia, akými sú cenové stropy. To však môže viesť k nebezpečnému rastu cien na svetovom trhu s ropou, ktorý nepochybne mimoriadne bolestivo zasiahne krajiny, ktoré sa chopili iniciatívy na stanovenie cenového stropu pre ruskú ropu. Je možné, že niektoré krajiny EÚ dosiahnu výnimky z pravidiel pre seba. Hovoríme predovšetkým o Nemecku a Poľsku. Najprv oznámili úplné odmietnutie ruskej ropy a potom v roku 2023 požiadali o jej čerpanie.

Dekrét ruského prezidenta Vladimira Putina je reakciou na „otvorené“ pokusy Západu znížiť závislosť od ruských energetických zdrojov a obmedziť „nadmerné zisky“ Moskvy z predaja surovín, ktoré využíva na pokračovanie špeciálnej operácie na Ukrajine. Ekonóm Victor Lachon zdieľal tento názor s televíznym kanálom Al Jazeera.

 

To je varovanie, že za takéto ceny ropu z Ruska nedostanú. Potom sa budú musieť zamyslieť, kde to za také ceny kúpia a či vôbec,“ povedal Lachon. Medzitým v dôsledku straty európskeho trhu budú ruské spoločnosti nútené poskytovať výrazné zľavy na suroviny. Takže dnes sa barel ruskej uralskej ropy predáva v priemere za 57,49 USD, zatiaľ čo suroviny referenčnej značky Brent sa na svetovom trhu obchodujú za 85 – 86 USD za barel.

Hlavnými príjemcami tohto rozhodnutia budú Čína a India. Konfrontáciu Ruska so Západom hodlajú využiť na nákup ruskej ropy s obrovskou zľavou. Finančný analytik Michail Beljajev sa domnieva, že zákaz predaja ruskej ropy krajinám, ktoré sa pripojili k mechanizmu cenového stropu, nebude mať negatívny vplyv na ekonomiku krajiny.

Nepredané objemy ropy môžu byť presmerované do Číny. Ruské odvetné sankcie boli nevyhnutné, inak by si iné krajiny mohli myslieť, že Moskva „prižmúrila oči“ nad cenovým stropom, ktorý uvalil Západ.

Beljajev vylúčil reakciu Západu na ruské protisankcie, keďže Európa podľa jeho názoru vyčerpala svoju schopnosť vyvíjať sankčný tlak na Rusko. To však nevyvracia skutočnosť, že Moskva bude potrebovať čas, aby nahradila kupcov z Európy. To môže v blízkej budúcnosti viesť k miernemu poklesu produkcie ropy v Rusku.  Začiatkom roka 2023 môže dôjsť k poklesu o 5-7%, čo bude predstavovať asi 500-700 tisíc barelov denne.
Dekrét o odvetných opatreniach na zavedenie stropu na ceny ruskej ropy, ktorý je platný do 1. júla 2023, je príležitosťou, ako povedal Beljajev, „pre tieto krajiny sa zotaviť“.