Roxy Music oslavuje 50 rokov od svojho vzniku

LONDÝN – Na prelome rokov 1970 a 1971 sa sformovala prvá zostava rockovej skupiny Roxy Music.

Roxy Music je britská rocková skupina, ktorú v roku 1970 založili Brian Ferry (spev, klavír, klávesy) a Graham Simpson (basová gitara). Neskôr sa k nim pridali Phil Manzanera (gitara), Andy McKay (hoboj, saxofón) a Brian Eno (klávesy, syntetizátor).

Zostava sa neustále menila a de facto lídrom sa stal Brian Ferry. Skladby skupiny kombinovali ironickú poéziu, virtuózne prevedenie a štýlové scénické vystúpenia plné príkladov vysokej módy, gýča a komerčnej fotografie. Symbióza textov a moderny sa stala charakteristickou črtou raných diel skupiny. V hudbe Roxy Music dominovali melancholické skladby.

Obal albumu Country Life (Vidiecky život). 1974. Island records.

Vydaním debutového albumu Roxy Music v roku 1972 sa kapele dostalo uznania vo Veľkej Británii. Samotná LP sa dostala do prvej desiatky hitparád britských hudobných albumov. Získal ohlas u kritikov, ktorí si všimli organické prelínanie žánrov a ocenili inovatívne možnosti hudobníkov a ich nápady. Singel s piesňou „Virginia Plain“, ktorý nebol na albume, sa dostal do prvej štvorky britských hitparád venovaných jednotlivým skladateľom.

Druhý album For Your Pleasure (1973) si vyslúžil ešte väčšiu pochvalu od recenzentov, mnohí ho dokonca považovali za najlepšie  LP 70. rokov. Snaha Briana Ferryho o vedenie viedla k kríze v skupine a k odchodu Briana Ena v roku 1973. V skupine bol hráč na klávesové nástroje a husle Eddie Jobson, ktorý neskôr založil superskupinu United Kingdom.

Nasledujúce LP ako Stranded a Country Life, však boli ešte úspešnejšie ako ich predchodcovia. Roxy Music dosiahli uznanie na oboch stranách Atlantiku v roku 1975 vydaním úspešného singlu „Love Is the Drug“ z albumu Siren.

Vývoj štýlu Roxy Music, počnúc Manifestom (1979), ktorý vyšiel po prvom rozpade skupiny v roku 1976, umožnil Brianovi Ferrymu stať sa jediným vodcom skupiny, ktorý na seba strhol všetku pozornosť fanúšikov a tlače. V roku 1981 Roxy Music nahrali pieseň Johna Lennona „Jealous Guy“. Vo verzii Roxy Music dostala na prvé miesto v britských hitparádach.

Najúspešnejšími albumami v diskografii skupiny boli Flesh and Blood (1980) a Avalon (1982). Posledný z nich priniesol kapele svetový úspech a uznanie. Kritici v týchto dielach zaznamenali kvalitné aranžmány, nádherné melódie, úspešné inštrumentálne party, romantickú náladu a víťazný zvuk syntetizátorov.

Pieseň „More Than This“ sa stala hitom a v Nórsku sa umiestnila na vrchole dvojhry. Potom sa v roku 1983 Roxy Music opäť rozpadla a všetci bývalí členovia pokračovali v sólových projektoch. V roku 2001 sa skupina znovu dala dokopy a po ohlásení nahrávania nového albumu, ktorý nikdy nevyšiel, začala koncertovať.

Ilustračný obrázok. Amanda Lear z obalu prvej LP.