Ropa môže o pár rokov stáť 100 USD za barel

Ropa značky Brent do roku 2020 dosiahne 90 dolárov za barel, kedy vstúpia do platnosti nové medzinárodné požiadavky na palivo pre lode, analytici spoločnosti Morgan Stanley to napísali v analitickej správe. Ropa môže prekorčiť aj cenu 100 USD za barel.

Od januára 2020 budú lode musieť používať palivá s nízkym obsahom síry, a to povedie k zvýšeniu dopytu po stredných destilátov vrátane nafty a lodnom gazolíne, napísali analytici banky Morgan Stanley.

Medzinárodná námorná organizácia požaduje zníženie maximálneho obsahu síry v lodnom palive na 0,5% z 3,5%, čo je v súčasnosti prahová hodnota vo väčšine regiónov. Predpokladá sa, že tieto zmeny budú viesť k nadmernej ponuke a vysokému rastu  spotreby paliva novej kvality.

Nové medzinárodné požiadavky na lodné palivo, očakávajú analytici, vytvoria do roku 2020 dopyt po spotrebe ďalších 1,5 milióna barelov ropy denne. A zatiaľ čo globálna produkcia ropy porastie, nemusí dosiahnuť 5,7 milióna barelov denne, čo je potrebné na uspokojenie dopytu. Inými stimulmi na zvýšenie cien ropy sa stane politika OPEC a situácia okolo Iránu.

Toto je druhá „býčia“ predpoveď na trhu ropy v poslednom období.  Býčí trh je trh, na ktorom stúpajú ceny. Skôr, analytici Merrill Lynch predpovedali, že v priebehu budúceho roka a pol, na svetovom trhu môže byť nedostatok ropy spôsobený okrem sankcií proti Iránu, aj kolaps venezuelského vývozu ropy. V druhom štvrťroku roku 2019 bude cena ropy stáť 90 dolárov a podľa banky by mohla rásť až na 100 dolárov. Minulý týždeň sa značka Brent obchodovala za cenu okolo 80 USD za barel. Ide o maximálne hodnoty od konca roka 2014.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.