Rijmenam: bez spojenia miesta bydliska a práce

AMSTERDAM  –  Holandský expert na digitalizáciu a technológie  Mark van Rijmenam sa podelil na konferencii Future  of Work o svoje predpovede o tom, ako masívny prechod spoločností na telekomunikácie ovplyvní trh práce.

Podľa jeho názoru sa pojem „digitálny zamestnanec“ šíri po celom svete. Spoločnosti budú prijímať pracovníkov na diaľku, a môžu mať trvalý pobyt v iných krajinách. „Mnoho startupov už prestalo prenajímať kancelárie, ostatné prenajímajú menšie kancelárie. Nemusia tam sedieť celý čas, ale len a skôr stretávať sa s kolegami a obchodnými partnermi,“ poznamenáva expert. – Spojenie medzi tým, kde pracujeme a kde žijeme, bolo prerušené. Teraz môžete žiť v jednej časti planéty a pracovať v úplne inej časti. Samozrejme, budeme musieť vyriešiť mnohé legislatívne podrobnosti, najmä tie, ktoré sa týkajú daní. ““

Posun spoločností k využívaniu digitálnych pracovníkov im umožní prilákať diverzifikovanejšiu pracovnú silu. Okrem toho, pri šírení práce na diaľku sa spoločnosti budú viac zameriavať na efektívnosť a mikromanagement (obsedantná kontrola nad zamestnancami a túžba riadiť sa v „manuálnom režime“ – RBC) sa skončí. „Ak ste manažérom zvyknutým na mikromanagement, je to problém, pretože to už nemôžete urobiť,“ hovorí van Rijmenam.
Európa s týmto formátom zamestnanosti už dlho experimentuje: „Ak sa pozrieme na holandské spoločnosti, vidíme, že práca na diaľku sa stala normou takmer pred desiatimi rokmi. Potom sme schválili koncepciu „nového spôsobu práce“, čo znamená, že ľudia môžu úplne pracovať z domu. Tento posun teda trvá už roky. Keď vláda v marci oznámila, že je potrebné prejsť na telekomunikácie, väčšina spoločností to urobila jediným kliknutím.

Mark van Rijmenamje holandský odborník v oblasti digitalizácie spoločností, analýzy veľkých dát a umelej inteligencie je jedným z 50 najvplyvnejších ľudí v globálnej komunite blockchainov. Zakladateľ Mavin.org, platformy založenej na blockchainoch pre hodnotenie informačných zdrojov na internete a Datafloq, mediálny portál venovaný špičkovým technológiám. Ja autorom monografie Organisation Tomorrow (Organizácia budúcnosti).

 

Mark van Rijmenam