Riaditeľ ústavu Gamaleja Alexander Gintsburg hovorí o pandémii COVID – 19 a vývoji vakcíny Sputnik V

MOSKVA – Ďalším stupňom epidémie je infekcia poľnohospodárskych a domácich zvierat koronavírusom, tvrdí riaditeľ ústavu. N.F. Gamaleja, akademik Ruskej akadémie vied Alexander Gintsburg. Rozhovor poskytol denníku Izvestia.

Čo si myslíte o koronavíruse po ročnom zoznámení sa s ním?

– Neskutočné, ako evolúcia vytvára niečo tak dokonalé a hrozné zároveň ako koronavírus. Ak si predstavíte tú najnepríjemnejšiu možnosť pre ľudstvo z hľadiska interakcie s nejakým infekčným predmetom, tak vám z toho vyjde SARS-CoV-2. Znie to ako sci-fi z pera Julesa Vernea, ale príroda koronavírus nielen vymyslela, ale aj vytvorila.

Hodnota vývozu ruských vakcín v tomto roku môže prekročiť miliardu dolárov. Podľa odhadov výrobcov bude hranica prekročená koncom leta. Je skutočne vírus taký nebezpečný? Nebezpečnejšie ako HIV?

– Má inú stratégiu správania. HIV sa skrýva v našich bunkách, integruje sa do našej DNA a sedí tam, nič nerobí. A SARS-CoV-2 sa správa ako mušketier, ktorý sa neskrýva, ale smelo prichádza s fintami ako poraziť náš imunitný systém. Je na očiach. Je to najväčší pozér medzi vírusmi. HIV je samozrejme tiež špeciálny vírus, ale nelíši sa v takom širokom rozsahu poškodenia našich buniek aj buniek iných cicavcov.

Chcete povedať, že SARS-CoV-2 nám ešte ešte ukáže?

Áno, koronavírus si zatiaľ neuvedomil svoj patogénny potenciál. Ďalším stupňom je infekcia hospodárskych a domácich zvierat. A keď do roka ochránime ľudstvo pomocou dobrých vakcín, do tej doby budú infikované domáce zvieratá. Preto budú okolo nás neustále prítomné ohniská tohto patogénu, ktoré sa budú stále vyvíjať. To znamená, že človek musí byť pripravený na dlhý život s koronavírom.

 Aké je tajomstvo vakcíny?

Každý už pozná bielkovinu s hrotmi – výrastok koruny. Pod mikroskopom vyzerá dosť kypro, pretože tieto výrastky pozostávajú z troch častí. Sú ako prsty. Keď sa tieto časti spoja (ako prsty osoby, ktorá sa skríži – Izvestia), potom sa vytvárajú ochranné protilátky. Ak vezmeme iba jednu podjednotku, ktorá tvorí tento hrot, potom sa ochranné protilátky vytvoria veľmi zle, ak vôbec. Špecialisti nášho ústavu poznajú tieto jemnosti už dlho. Vysvetlil som iba jeden dôležitý bod a je ich veľa. Ale vďaka tomu dostaneme protilátky, ktoré sa nevyrábajú sekerou, ale sú namontované presne ako kľúč od zámku. Tieto protilátky sú veľmi účinné pri neutralizácii vírusu.

Podľa akého princípu ste si vybrali adenovírusy Ad5 a Ad26 na dodanie protilátky?

– Mali sme na začiatku štyroch uchádzačov, ale vybrali sme si týchto, pretože sú najekonomickejší. 26. rast (násobenie) je mnohonásobne vyšší ako v prípade iných adenovírusov, takže „je potešením sa s ním vyrovnať“. A piaty je najosvedčenejší, interaguje dobre s našim nosohltanom a pľúcami.

Čím sa líši vaša technológia od AstraZeneca? Prečo majú také ťažkosti s vakcínou? Môže to byť výrobou?

Myslím, že áno. Na samom začiatku pandémie, keď ešte vakcína nebola pripravená, tak sa predávala veľmi dobre po celom svete, pretože bola najlacnejšia. Ale zázraky sa nedejú. To znamená, že v technológii bolo niečo, povedzme „originálne“. Zdá sa mi stupeň očisťovania. Ak teraz budú očisťovať  rovnako dobre ako v Rusku, sme pripravení poskytnúť im všetky tajomstvá dobrovoľne, potom ich cena stúpne a všetky problémy zmiznú.

Ako prebieha rozširovanie Sputnik V?

Spočiatku sa nám zdalo, že bez ohľadu na to, koľko peňazí štát dá, nebudeme schopní produkovať dostatok očkovacích látok pre celú Ruskú federáciu. Plány sa ale zmenili. Požiadali nás: môžete zabezpečiť dostatok vakcín pre celý svet? Odpovedáme: môžeme. Dnes chceme dodať Sputnik do ďalších 50 krajín.

Ak by sme teraz donútili celý svetový farmaceutický priemysel vyrábať len vakcínu proti COVID – 19, tak za rok sa dá vyrobiť vo všetkých podnikoch najviac 15 % preparátov, ktorými je potrebné zaočkovať 7,5 miliárd. To je fakt. Preto bolo jasné, že potrebujeme využiť všetky kapacity v krajine, a ani trochu sme neváhali. Ihneď sme sa spojili a začali spoločne pracovať.

Toto všetko sa vo všeobecnosti stalo možné vďaka bezprecedentnému systému zhromažďovania údajov o klinickom použití vakcín vo svete a tento systém sa vytvoril u nás vďaka ruskému ministerstvu zdravotníctva pod osobným dohľadom ministra Michaila Muraška. Teraz sa aktívne vedie register očkovaných osôb a viac ako milión ľudí si vedie denníky sebapozorovania online. Vieme o každej nepredvídanej nežiaducej reakcii. Preto v tejto chvíli máme komplexné údaje potvrdzujúce kvalitu a bezpečnosť vakcíny a týchto údajov je toľko, že o nich nikdy nebude pochybovať.


Aké podniky sú vhodné na výrobu Sputniku V?

Tie, na ktorých sa vytvárajú monoklonálne protilátky a na ktorých sa budujú technologické postupy zohľadňujúce zabezpečenie biologickej bezpečnosti pri práci s infekčnými agensmi.

Ale nie je ich veľa?

Je ich málo v Rusku aj na celom svete. Je to drahé potešenie, ale vďaka programu Pharma-2020 máme Biocad, Generium, R-Pharm, Binnopharm, kde sa monoklonálne protilátky produkujú v rôznych objemoch. Naše technológie sme na tieto stránky preniesli pomocou ministerstva zdravotníctva a spoločnosti Roszdravnadzor  (dohľad na zdravotníctvom – Finančné noviny). U nás sa tento proces hodil do malých reaktorov. Ich objem sa zvýšil mnohonásobne. Musel som sa prispôsobiť novým technológiám.

Ktoré napríklad?

Napríklad je potrebné vymyslieť  miešacie zariadenia. Predstavte si, že miešate čaj s lyžičkou. My potrebujeme lyžicu na 100 litrov, niekedy aj na 2 tisíce. Technológovia museli využiť všetky svoje znalosti, aby zvládli miešať veľké objemy v rýchlom čase. Sú to pre nich vážne výzvy. Ľudia pracovali na dve alebo dokonca tri zmeny. A musíme im vzdať hold, pretože všetky tieto štruktúry sú súkromné, a všetci veľmi správne vnímali potrebu zjednotiť sa a zabudnúť na finančné problémy.

A čo suchá vakcína ako variant Sputnik V? Bude?

Bolo nám povedané, že je nemožné prepraviť Sputnik V pri –18 ° C, Rusko je veľké, cesty sú zlé, pri –20 ° C nie sú chladničky, preto sme vyrobili suchú vakcínu. Potom sa však objavili vakcíny na báze RNA – Pfizer a Moderna.

Ale Pfizer je potrebné prepravovať pri teplote –70 ° C?

Áno. Akonáhle zaznelo toto číslo, stali sme sa hrdinami. Organizátori v zdravotníctve žasli, že sa celý svet zaväzuje vytvoriť dodávateľské reťazce, ktoré za dopravu vakcíny pri teplote –70 ° C pohltia až polovicu nákladov. A okamžite kúpil potrebné chladničky.

To znamená, že ak by na začiatku pandémie bola populácia Ruska „kŕmená“ induktormi interferónu, výskyt by bol nižší?

Myslím, že áno. Možno 20 – 30%.

Funguje vakcína skutočne zle pre ľudí trpiacich alkoholizmom a drogovou závislosťou?

Áno, a tiež u ľudí, ktorí užívajú cytostatiká. (čo je skupina protirakovinových liekov. – Finančné noviny).

Koľko musíte vypiť, aby vakcína prestala účinkovať?

Keď úroveň etylalkoholu v krvi dosiahne jedno promile. To je jeden a pol pohára vodky denne. Ukázalo sa, že takýto objem je pre bunky toxický. Na tejto úrovni etylalkoholu sa bunky imunitného systému prestávajú deliť. A aby sa mohli vyvinúť protilátky, musia sa bunky deliť. To isté sa deje kvôli nepríjemnosti, ktorá pochádza z liekov, a ak sú pacienti s rakovinou v aktívnom štádiu liečby a pijú cytostatiká. Potlačujú delenie svojich rakovinových buniek, rovnako ako všetkých ostatných.

Boli ste pred rokom očkovaný Sputnikom?

Áno. Pôjdem darovať krv 30. marca. Bude to presne jeden rok. Vzal som si to po deviatich mesiacoch – titer protilátok sa neznížil. Niektoré z našich dievčat sa dali zaočkovať pred rokom a potom dodržali nasledujúci postup. Mali vysoké protilátky. Potom ich hladina poklesla po 11 mesiacoch. Potom, o rok neskôr, boli opäť očkovaní prvou zložkou a po štyroch až piatich dňoch zaznamenali najvyššiu hladinu protilátok. To naznačuje, že majú vo svojich telách pamäťové bunky, ktoré po stretnutí s vakcínou okamžite vytvorili požadovanú hladinu protilátok.

To znamená, že budeme musieť byť očkovaní proti COVID-19 raz ročne?

Nie. To len naznačuje, že máme vynikajúce pamäťové bunky a nemôžeme sa dať zaočkovať. Je to len tým, že naši zamestnanci si sami dali takú skúsenosť.

Predtým ste povedali, že imunita po Sputniku V bude trvať pravdepodobne dva roky. Z čoho ste vychádzali?

Na základe výsledkov štúdií o vakcíne proti vírusu ebola. Mali sme možnosť dva roky pozorovať ňou očkovaných. Vyšetrili sme 2 tisíc ľudí. Možno si zachovajú svoju ochranu ešte ďalej.

 Je Sputnik Light pripravený?

Skoro áno. Spracovávajú sa dokumenty. Myslím si, že tento proces dokončíme v blízkej budúcnosti.