RIA Novosti: Slovensko kúpilo ruskú Sputnik V

MOSKVA / BRATISLAVA –  Slovensko začína v Rusku kupovať vakcínu Sputnik V bez toho, aby čakalo na svoju registráciu v Európskej agentúre pre lieky (EMA). Informuje o tom RIA Novosti.

Lietadlo ministerstva obrany s vakcínou na palube je na ceste z Moskvy na Slovensko. Informovala agentúra RIA spravodajský zdroj vo vláde SR.

V pondelok ráno slovenský premiér Igor Matovič na Facebooku napísal, že tento týždeň čakajú Slovensko dve veľké udalosti. Podľa médií môže byť jedným z nich aj to, že Slovensko dostane prvú várku ruskej vakcíny Sputnik V. “Bude to veľký týždeň. Dve veľké rozhodnutia, ktoré výrazne zmenia Slovensko,” napísal Matovič.

Premiér minulý týždeň uviedol aj údaje z posledného prieskumu verejnej mienky o očkovaní, počas ktorého 73,9% respondentov vyjadrilo svoju pripravenosť na očkovanie ruskou vakcínou. Matovič zároveň opäť oznámil vysokú účinnosť Sputniku V a označil ruské podniky, ktoré vyrábajú túto vakcínu, za supermoderné.

Na Slovensku platí od 1. októbra 2020 mimoriadny režim. Kabinet ministrov v nedeľu rozhodol o zavedení nových reštriktívnych opatrení v boji proti COVID-19, najmä zákazu vychádzania od 20.00 h do 01.00 h, zákazu opustiť dom bezdôvodného dôvodu od 5.00 h do 20.00 h a povinného nosenia respirátorov v verejné miesta.