Rast Čínskej ľudovej republiky prekonáva prognózy

PEKING  – Čínska ekonomika naberá na sile, ale globálne hospodárske spomalenie spochybňuje vyhliadky.

Čínska ekonomika rástla v prvom štvrťroku rýchlejším tempom, ako sa očakávalo, keďže zrušenie prísnych obmedzení COVID ušetrilo podniky a spotrebiteľov od ničivých účinkov pandémie, hoci protivetry globálneho spomalenia naznačujú, že ju čaká náročná cesta.

Viac ako rok trvajúca rýchla séria globálneho sprísňovania menovej politiky s cieľom obmedziť prudko rastúcu infláciu podkopala globálny hospodársky rast, v dôsledku čoho sú mnohé krajiny vrátane Číny závislé od impulzov domáceho dopytu a pre tvorcov politík je výzvou zabezpečiť stabilitu po skončení COVID.

Ako v utorok ukázali údaje Národného štatistického úradu (NBS), hrubý domáci produkt rástol v prvých troch mesiacoch roka medziročným tempom 4,5 %, čo je rýchlejšie ako 2,9 % v predchádzajúcom štvrťroku. Prekonal tak prognózy analytikov, ktorí očakávali rast na úrovni 4,0 %, a bol to najvýraznejší rast za posledný rok.

Investori pozorne sledovali údaje za prvý štvrťrok, aby posúdili silu oživenia po tom, ako Peking v decembri náhle zrušil obmedzenia COVID a zmiernil trojročné obmedzenia voči technologickým a realitným spoločnostiam. Rast HDP sa vlani pre obmedzenia COVID prepadol a bol jedným z najhorších za takmer polstoročie.

“Hospodárske oživenie je v plnom prúde. Svetlým bodom je spotreba, ktorá sa posilňuje, pretože dôvera domácností sa zlepšuje,” povedal Zhiwei Zhang, hlavný ekonóm spoločnosti Pinpoint Asset Management. “K zrýchleniu rastu HDP v prvom štvrťroku pravdepodobne prispel aj silný marcový rast vývozu.”

Čínski politici prisľúbili, že zvýšia podporu ekonomiky s hodnotou 18 biliónov USD, aby obmedzili nezamestnanosť, ale majú obmedzený manévrovací priestor, pretože podniky čelia rizikám zadlženia, štrukturálnym problémom a obavám z globálnej recesie.

Oživenie Číny je zatiaľ nerovnomerné, keďže jej rast, ktorý bol v minulosti poháňaný investíciami, ale teraz závisí od spotreby, čelí problémom.

Výdavky na spotrebu, služby a infraštruktúru sa zvýšili, ale priemyselná výroba v dôsledku slabého globálneho rastu zaostáva, zatiaľ čo spomaľujúce sa ceny a rastúce bankové úspory vyvolávajú pochybnosti o dopyte.

Čínsky vývoz v marci neočakávane vzrástol, analytici však upozornili, že zlepšenie je čiastočne spôsobené tým, že dodávatelia doháňajú nesplnené objednávky po prerušení prevádzky COVID-19.

Fu Linhui na tlačovej konferencii uviedol, že hoci ide o dobrý začiatok pre hospodárstvo, “medzinárodné prostredie je stále zložité a neustále sa mení, obmedzenia spôsobené nedostatočným domácim dopytom sú zjavné a základ pre oživenie hospodárstva je nespoľahlivý”.

Podľa Fua by sa rast Číny v druhom štvrťroku mohol prudko zrýchliť v dôsledku efektu nízkej základne spred roka.

Na štvrťročnej báze HDP v období január – marec vzrástol o 2,2 %, čím splnil očakávania analytikov a zvýšil sa z revidovaného rastu 0,6 % v predchádzajúcom štvrťroku.

Ázijské akcie po zverejnení údajov znížili svoje straty, hoci ich dynamiku obmedzovali základné problémy, ktorým čínska ekonomika čelí. Čínsky blue-chip index CSI300 vzrástol len o 0,1 %.


Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávajú, že hospodársky rast Číny sa v roku 2023 zrýchli na 5,4 % z minuloročných 3,0 %.

Vláda si na tento rok stanovila mierny cieľ hospodárskeho rastu na úrovni približne 5 % po tom, ako výrazne zaostala za cieľom na rok 2022.

Zo samostatných údajov za marcovú aktivitu v utorok vyplynulo, že rast maloobchodných tržieb sa zrýchlil na 10,6 %, čím prekonal očakávania a dosiahol takmer dvojročné maximá. Bolo to však spôsobené efektom nízkej základne a medzi spotrebiteľmi sa objavili náznaky opatrnosti.

Rast priemyselnej výroby sa tiež zrýchlil, bol však mierne pod očakávaniami.

“Na základe tohto trendu očakávame, že HDP v druhom štvrťroku dosiahne približne 8 % a pre Čínu nebude veľký problém splniť svoj cieľ rastu na tento rok,” povedal Tao Chuan, hlavný makroekonomický analytik spoločnosti Soochow Securities v Pekingu.

“Vidíme však, že pretrvávajú určité štrukturálne problémy s mierou nezamestnanosti, investíciami do nehnuteľností a dôverou v súkromný sektor. Tieto problémy je potrebné riešiť, aby sa podporilo trvalé oživenie.”

Miera nezamestnanosti v Číne na základe celoštátneho prieskumu v marci klesla na 5,3 % z 5,6 % vo februári, ale miera nezamestnanosti osôb vo veku 16 až 24 rokov minulý mesiac vzrástla na 19,6 % z 18,1 % vo februári.

Čínske investície do infraštruktúry sa v januári až marci medziročne zvýšili o 8,8 %, čím prekonali celkový rast fixných investícií o 5,1 %, zatiaľ čo investície do nehnuteľností klesli o 5,8 %.

Centrálna banka krajiny, ktorá v marci znížila mieru povinných minimálnych rezerv veriteľov, minulý týždeň uviedla, že bude udržiavať dostatočnú likviditu, stabilizovať hospodársky rast a zamestnanosť.

V pondelok centrálna banka poskytla bankám podporu likvidity v rámci svojho strednodobého úverového programu, ale sadzbu na tieto úvery ponechala nezmenenú, čo naznačuje, že Peking sa príliš neobáva o krátkodobý výhľad rastu.

Vláda, ktorá sa zdržala prijatia významnejších opatrení na stimuláciu spotreby, sa stále vo veľkej miere spolieha na výdavky na infraštruktúru, aby podporila investície a hospodársky rast.