R. Pipes našiel zdroje komunizmu v starom Grécku

Vo veku 94 rokov zomrel nedávno americký historik Richard Pipes, ktorý sa špecializoval na dejiny Ruska a istý čas pôsobil ako poradca 40. prezidenta Spojených štátov Ronalda Reagan.  Pipes sa narodil v roku 1923 v židovskej rodine v poľskom meste Tešín, odkiaľ spolu s rodičmi utiekol pred nacistickou okupáciou a v roku 1940 sa usadil v Spojených štátoch. Počas celého života sa venoval histórii. Predmetom jeho záujmu bol aj komunizmus ako politický konecept. Jeho zdroje našiel už v starom Grécku. Uvádzame krátky úrovok z jeho knihy Communism: A History(2001).

Myšlienka beztriednej spoločnosti úplnej rovnosti vznikla v klasickom Grécku. Staroveké Grécko má tu česť, že sa stala prvou krajinou na svete, ktorá uznala súkromné ​​vlastníctvo pôdy, a pôda sa považovala za komoditu, preto ako prvé narazilo na nerovnosť spojenú s vlastníctvom.

Hesiodes, súčasník Homéra (VII. storočie pred naším letopočtom v básni Práce a dni ospieval mýtický “zlatý vek”, kedy ľudia nepoznali  “zahanbujúcu vášeň pre zisk”, keď tam bola hojnosť bohatstva, ktoré stále tešia všetci, a ľudstvo vo večnom svete. Téma Zlatého veku bola znova vyjadrená v dielach rímskych básnikov Virgília a Ovídia; Ovidius napísal o dobách, kedy svet nepoznal také pojmy ako “hraničné póly a ploty”.

Najskoršia teoretická definícia tohto ideálu, ktorá sa nachádza v diele Platóna. V republike, uvedením týchto slov do úst Sokratesa, Platóna argumentoval, že spory a vojny majú korene v držbe majetku. Tieto rozdiely sa zvyčajne vznikajú nezhody o slovách, ako je “moje” a “nie je moja”, “jeho” a “to” … A nie je dobre usporiadané štátom, kde najväčší počet ľudí, rovnako aj voči sebe a to isté používa slová ako “moje” a “nie moje”?

V zákonoch, Platón predvídal nielen spoločnosť, v ktorej ľudia držať pohromade všetko, vrátane ich manželiek a detí, ale tiež niečo také kde súkromné ​​a osobné záujmy vylúčený zo života a veci v prírode osobnom, povedzme, oči a ruky sa stávajú bežnými a do istej miery vidieť, počuť a ​​konať spoločne a všetci ľudia chvália alebo obviňujú, majú radosť alebo sú z tých istých dôvodov smutní.

Aristoteles, Platónov žiak, pochybujem, že takáto komunistická utópia prinesie pokoj do spoločnosti, z dôvodu, že ľudia držia veci dohromady, sú náchylnejšie k hádkam, než tie, ktoré ich súkromnom vlastníctve. Navyše tvrdil, koreň sociálnych rozdielov, ktoré nie sú hmotných statkov, ale smäd po svojom držanie: “to nie je nutné, aby sa vyrovnali vlastnosť, a túžby ľudí.”

Existuje rozšírený, ale falošný názor, že socializmus a komunizmus sú len modernou sekulárnou verziou kresťanstva. Ale ako poznamenal Vladimir Solovjov, rozdiel je v tom, že ak Ježiš vyzval svojich nasledovníkov, aby opustili svoj majetok, socialisti a komunisti chcú ostatným zbaviť svojho majetku. Navyše Ježiš nikdy nepýtal na chudobu, jednoducho povedal, že uľahčuje cestu k spáse. . Známy výrok sv citátu o peniazoch, ako pravidlo, nie je to pravda: nepovedal, že “peniaze sú koreňom všetkého zla,” koreň zla, videl len “láska peňazí” – inými slovami, chamtivosť. Svätý Augustín sa rétoricky opýtal: “Čo zlato je zlé?” A odpovedal: “Nie, dobre. Ale tí zlí používajú dobré zlato na zlé a dobrí zlatí na dobré. ”

Otcovia cirkvi a neskôr katolícki teológovia dodržiavali pragmatické názory na majetok. Podľa svätého Augustína je spoločnosť bez majetku len v raji – v tom istom “Zlatom veku”, ktorý ľudstvo stratilo kvôli pôvodnému hriechu. Vzhľadom na nedokonalosť človeka je majetok morálny, ak je používaný múdro a na charitatívne účely. Katolícka cirkev nielenže neklamala chudobu, ale vzdala sa tých, ktorí to robili, a niekedy ich prenasledovala. Zakladatelia protestantizmu, najmä Calvin, považovali bohatstvo za požehnanie a znamenie Božieho milosrdenstva.

Avšak koncept “Zlatého veku” nikdy nezmizol z vedomia Európanov. Skoro sa prieskumníci vydali na cestu, inšpirovaný nielen hľadanie bájneho Eldoráda a ďalšie miesta, kde je zlato hojné rozptýlené pod nohami ako prach, ale aj túžbu nájsť ostrov, kde je raj na zemi – legenda z nich žila v stredovekej Európe. A prvýkrát pristáli v Amerike a videl nahých Indiánov, boli presvedčení, že uspeli: pocit hanby nemá zmysel a je známkou života pred hriechom. Ak domorodci skutočne žili v raji, znamená to, že nevedia nič o majetku. Po svojom návrate Columbus oznámil, že domorodci sú “bezstarostní” a “ak sú požiadaní, nikdy neodmietajú zdieľať to, čo majú; naopak pozývajú každého, aby to využil. ” Nebol si istý, či im bol známy súkromný majetok, ale poznamenal: “Všetko čo má jeden, používajú všetci, najmä  jedlo,  a má z toho radosť.” Prvé naivné dojmy čoskoro ustúpili realistickejšiemu posúdeniu Indiánov, priniesli však utopickú literatúru. Archetypálna Utópia Thomasa Moora  je z roku 1516 a v nej čerpal inšpiráciu zo správy o ceste Columbus a iných skorých prieskumníkov.