Prvý vicepremiér: Sankcie priamo ovplyvnili 25 % bieloruskej ekonomiky v predchádzajúcom roku

MINSK – Sankcie priamo zasiahli štvrtinu bieloruského hospodárstva v roku 2022.

Povedal to prvý bieloruský podpredseda vlády Nikolaj Snopkov na spoločnom rokovaní Snemovne reprezentantov a Rady Republiky Národného zhromaždenia Bieloruska.  Informujú o tom bieloruské médiá.

„Minulý rok bol skúškou sily. Sankcie priamo zasiahli štvrtinu ekonomiky a nepriamo všetky ostatné sektory. Situácia si vyžadovala naliehavé, mimoriadne a niekedy aj riskantné rozhodnutia. Konali sme s ohľadom na dva prezidentské princípy – rýchle rozhodnutia a kontrolu nad ich implementáciou,“ povedal Nikolaj Snopkov.

Vláda pracovala na splnení dvoch základných úloh, ktoré si hlava štátu stanovila. Prvou bolo zabezpečiť stabilnú prevádzku podnikov. Druhým bolo zabezpečiť, aby bežní ľudia nepociťovali negatívne účinky vonkajšieho tlaku. „Zároveň sme položili základy na to, aby sme stále napredovali, aby sme rástli ekonomiku a aby sme splnili úlohy, ktoré si prezident stanovil na Bieloruskom ľudovom kongrese. Vláda oceňuje efektívnosť spolupráce s parlamentom pri plnení najdôležitejších úloh pre štát. Vďaka spoločným akciám pod vedením prezidenta sa nám podarilo vyriešiť najťažšie problémy minulého roka,“ povedal prvý podpredseda vlády.

„V dôsledku toho, napriek pôvodným odhadom vplyvu sankcií na ekonomiku na úrovni mínus 20 %, HDP v roku 2022 skutočne klesol o 4,7 %. Tempo rastu HDP sa v tomto roku zotavuje. V januári až apríli 2023 bola na úrovni 99,4 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. HDP vzrástol v marci o 0,8 % a v apríli o 3,8 %,“ dodal Nikolaj Snopkov.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.