Problémy v Čínskej ľudovej republiky pretrvávajú aj napriek rýchlejšiemu ekonomickému rastu

PEKING – Najhoršou hrozbou je deflácia.

Zrušenie obmedzení COVID-19 v Číne malo byť najväčšou ekonomickou udalosťou roka. Namiesto toho bolo znovuotvorenie krajiny po karanténe jedným z najväčších sklamaní. V nedávnom prieskume Bank of America manažéri fondov v Ázii informovali o „únave a frustrácii“ zo slabého hospodárskeho rastu Číny a nedostatku koordinovanej vládnej reakcie.

Na prvý pohľad by ich mali povzbudiť ekonomické údaje zverejnené 18. októbra. Na základe týchto údajov vzrástla čínska ekonomika v treťom štvrťroku medziročne o 4,9 %, čo je rýchlejšie, ako sa očakávalo. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom je rast ešte silnejší: 5,3% v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Ekonomika by teraz mala mať len malé problémy s plnením vládneho cieľa rastu „v oblasti 5 %“ pre tento rok. UBS Bank zvýšila svoju prognózu na rok 2023 zo 4,8 % na 5,2 %.

Povzbudzujúci je aj zdroj rastu. Takmer 95 % rastu je poháňané spotrebou, uviedol Sheng Laiyun z čínskeho Národného štatistického úradu. Niektoré náznaky naznačujú, že ťažko zasiahnuté domácnosti v krajine môžu vychádzať z úkrytu. Dopyt po dlhodobých pôžičkách rastie a sezónne upravená miera úspor po prvýkrát od pandémie klesla pod 30 % disponibilného príjmu, povedal Yi Xiong z Deutsche Bank.

Čiastočne to môže byť spôsobené zlepšujúcou sa situáciou na trhu práce. V septembri nezamestnanosť v mestách klesla na 5 % z 5,2 % v predchádzajúcom mesiaci a priemerný pracovný týždeň sa zvýšil. Mierne sa znížilo aj zadlženie domácností. Čínske úrady vyzvali banky, aby znížili úrokové sadzby nesplatených hypoték v súlade s nižšími sadzbami dostupnými pre nové úvery. Centrálna banka 13. októbra uviedla, že úroková sadzba na existujúce hypotekárne úvery vo výške 21,7 bilióna juanov (3 bilióny dolárov) bola znížená o 0,73 %, čo by malo uvoľniť kúpnu silu o viac ako 100 miliárd juanov ročne.

Dobrým správam pre domácnosti však nezodpovedajú dobré správy v realitnom sektore. Trh zostáva nebezpečne slabý. V septembri sa predalo o 21 % menej obytných priestorov ako vlani. Čínski developeri musia stále viac dokončovať budovy pred ich predajom. Nedokončené budovy predstavovali v septembri takmer štvrtinu tržieb, čo je nárast z menej ako 13 % v roku 2021.

Zostáva aj hrozba deflácie. Ročný nominálny rast Číny, ktorý zahŕňa infláciu, bol v treťom štvrťroku 3,5 %, čo je menej ako reálna miera upravená o infláciu. Ukázalo sa, že ceny tovarov a služieb klesli takmer o 1,4 %, čo predstavuje druhý pokles za sebou, čo viedlo k najhoršiemu deflácii v Číne od roku 2009.

Na upokojenie je priskoro

Únava a sklamanie by preto nemali ustupovať arogancii. Na výročnom zasadnutí MMF Pierre-Olivier Gourinchas, hlavný ekonóm fondu, vyzval čínsku vládu, aby prijala „rázne kroky“ na reštrukturalizáciu problémových developerov, obmedzenie finančných hrozieb a prerozdelenie fiškálnych opatrení na pomoc domácnostiam.

Vláda už podniká nejaké kroky. Výsledkom je, že rastúci počet miestnych samospráv môže vydávať „refinančné dlhopisy“ na splatenie platieb po splatnosti dodávateľom a nahradiť drahšie dlhy subjektov, ktoré financujú miestnu samosprávu. Úrady sa zrejme snažia zabrániť bankrotu jednej z týchto organizácií.

Udržanie finančnej stability však neznamená oživenie ekonomického rastu. Doteraz sa vláda obmedzovala na roztrieštené a nedostatočné úsilie o stimuláciu dopytu. Strach z toho, že urobíme príliš veľa, je zrejme silnejší ako strach z toho, že urobíme príliš málo. Keďže je pravdepodobné, že oficiálne ciele rastu budú čoskoro dosiahnuté, vláda sa teraz môže rozhodnúť počkať a zistiť, ako sa oživenie prejaví, a až potom zavedie ďalšie stimuly. Na pozadí konfliktu s Amerikou a turbulentného geopolitického prostredia sa zdá, že chce mať pripravené fiškálne nástroje.

Je však ťažké pochopiť, ako by deflácia mohla posilniť pozíciu Číny. MMF teraz verí, že ceny v Číne merané deflátorom HDP v porovnaní s minulým rokom klesnú. HDP sa môže znížiť v dolárovom vyjadrení vzhľadom na slabosť jüanu. Podľa nadácie totiž čínska ekonomika v priebehu nasledujúcich piatich rokov len okrajovo prekoná tú americkú.

To je v ostrom kontraste s aprílovou prognózou MMF. Za šesť mesiacov fond znížil celkový HDP Číny od roku 2023 do roku 2028 o viac ako 15 biliónov dolárov v dnešných dolároch. Len málo ekonomík sa môže rovnať veľkosti Číny. Vrátane škály sklamania.

(Spracované podľa materiálov The Economist)