Čo týždeň dal: pokračujúce prepady akciového trhu a zatiaľ dobrá sezóna výsledkov firiem

NEW YORK / BRUSEL – Inflácia v Európe podľa očakávaní, silné maloobchodné tržby v USA, ktoré poukazujú na robustnosť americkej ekonomiky a výsledková sezóna, ktorá vo väčšine pozitívne prekvapuje.

V pondelok akcie vzrástli a dlhopisy klesli uprostred diplomatického úsilia zabrániť tomu, aby sa vojna medzi Izraelom a Hamasom rozšírila do regionálneho konfliktu. Ropa po minulotýždňovej rally klesla. Index S&P 500 pridal 1,1 %, pričom obchodníci sa pripravovali aj na množstvo správ z výsledkovej sezóny, ktorá práve prebieha. Výnosy 10-ročných vládnych dlhopisov vzrástli o deväť bázických bodov na 4,7 %. Dolár poklesol. Bitcoin znížil zisky po náraste až o 10 %, keď spoločnosť BlackRock uviedla, že jej aplikácia pre fond obchodovaný na burze, ktorý investuje priamo do kryptomenu, sa stále posudzuje. Izraelský šekel dosiahol osemročné minimum. Štátny tajomník Antony Blinken sa vrátil do Izraela, aby sa stretol s premiérom Benjaminom Netanjahuom, po rokovaniach s arabskými vládami. Ruský prezident Vladimir Putin sa stretol s vedúcimi predstaviteľmi Egypta, Sýrie, Iránu a Palestínskej samosprávy a Kremeľ uviedol, že došlo k rozhodnutiu na potrebu prímeria. Putin hovoril aj s Netanjahuom po telefóne.

V utorok výnosy štátnych dlhopisov stúpli a akcie mali problémy po tom, čo solídne ekonomické správy posilnili argumenty aby Federálny rezervný systém ponechal úrokové sadzby dlhšie na vyššej úrovni. Výnosy 2-ročných dlhopisov v USA dosiahli najvyššiu úroveň od roku 2006, zatiaľ čo výnosy 10-ročných dlhopisov vzrástli o 13 bázických bodov na 4,83 %. Swapové kontrakty viazané na rozhodnutia Fed-u o sadzbách ukázali, že obchodníci dávajú viac ako 60 % šancu tomu, že tvorcovia politiky zvýšia úrokové sadzby o dalších 25 bázických bodov v januári. Rast sadzieb v decembri sa považuje za možný, ale menej pravdepodobný ako v januári. Index S&P 500 vymazal zisky pretože väčšina spoločností z technologického sektora sa prepadla. Spoločnosť Nvidia poklesla, keďže USA obmedzuje predaj čipov, ktoré spoločnosť navrhla pre čínsky trh. Goldman Sachs Group klesol v dôsledku 33 % prepadu zisku. Bank of America si polepšila po tom, ako banka oznámila najlepšie výsledky za tretí štvrťrok za viac ako desať rokov.

V stredu obrovský fond obchodovaný na burze kopírujúci index Nasdaq 100 (QQQ) sa v neskorom obchodovaní posunul nahor, keďže Tesla a spoločnosť Netflix po vyhlásení výsledkov vzrástli. Zisky signalizovali zotavenie veľkých spoločností po poklese geopolitickými rizikami a rastúcimi úrokovými sadzbami. Index S&P 500 v stredu klesol o 1,3 % a ropa rástla, keďže Irán zintenzívnil svoju rétoriku voči Izraelu po výbuchu v nemocnici v Gaze, ktorá skomplikovala diplomatické úsilie o obmedzenie konfliktu na Blízkom východe. Spoločnosť Morgan Stanley sa prepadla najviac od roku 2020, keďže zisk banky klesol. United Airlines Holdings Inc. sa prepadla o takmer 10 % po varovaní, že vojna medzi Izraelom a Hamásom a vyššie náklady na palivo pre lietadlá budú mať negatívny vplyv na zisky. Federálny rezervný systém vo svojom prieskume regionálnych podnikateľských subjektov uviedol, že výhľad americkej ekonomiky je stabilný a môže vykazovať miernejšiu expanziu. Prezident Fed Bank of New York John Williams povedal, že sadzby bude musieť zostať na reštriktívnej úrovni “nejaký čas”, aby sa infláciu späť k cieľu centrálnej banky. Medzitým guvernér Christopher Waller poznamenal, že tvorcovia politiky môžu počkať a zhromaždiť viac údajov pred rozhodnutím, či ekonomika potrebuje ďalšie uťahovanie menovej politiky.

Wall Street zaznamenala  vo štvrtok zvýšenú volatilitu v dôsledku geopolitických rizík so zameraním na konflikt na Blízkom východe a komentáre predsedu FEDu Jeroma Powella týkajúce sa menovej politiky. Index S&P 500 zaznamenal tretiu stratu za sebou, zatiaľ čo akcie spoločnosti Tesla Inc. sa prepadli o viac ako 9 %. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov sa priblížili k 5 %, Powell však zdôraznil opatrný prístup k zvyšovaniu sadzieb. Trh upravil očakávania, pričom sa znížili šance na zvýšenie sadzieb a ich potenciálne zníženie v júli. Makroekonomické správy boli zmiešané, pričom predaj domov klesol, ale počet žiadostí o dávky v nezamestnanosti bol nízky. K niekoľkým významným firemným udalostiam patril silný rast počtu predplatiteľov spoločnosti Netflix, prekonanie očakávaného zisku spoločnosti American Airlines a pokles štvrťročného zisku spoločnosti Blackstone v dôsledku vyšších úrokových sadzieb a zníženia objemu obchodov. Spoločnosť Las Vegas Sands schválila program spätného odkúpenia akcií, čo naznačilo dôveru v podnikanie po problémoch súvisiacich s pandémiou.

Akcie v piatok na celom svete klesli, zatiaľ čo dlhopisy stúpali spolu so zlatom pre obavy, že vojna medzi Izraelom a Hamásom sa bude stupňovať do širšieho konfliktu na Blízkom východe. Ropa poklesla po tom, ako dosiahla hodnoty 90 USD za barel. Index S&P 500 klesol o viac ako 1 %, čím zaznamenal najhorší týždeň za mesiac. Prekonal 200-dňový kĺzavý priemer, čo podľa niektorých analytikov možno považovať za medvedí signál. “Ukazovateľ strachu” na Wall Street – VIX – dosiahol najvyššiu hodnotu od marca. Akcie amerických leteckých spoločností zaznamenali najdlhší týždenný pokles za viac ako dva roky, keďže najväčší prepravcovia znížili svoje prognózy v súvislosti so zvýšenými cenami ropy a nákladmi na mzdy. Prezidentka Federálnej rezervnej banky v Clevelande Loretta Mester uviedla, že americká centrálna banka je blízko k ukončeniu sprísňovania ak sa ekonomika bude vyvíjať podľa očakávaní.

Indikátor ekonomického sentimentu ZEW pre Nemecko vzrástol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 10,3 bodu a v októbri 2023 dosiahol -1,1 bodu, čím výrazne prekonal očakávania trhu na úrovni -9,3 bodu. Ide o najvyššiu hodnotu od apríla, čo naznačuje, že najväčšia európska ekonomika pravdepodobne prekonala svoj nedávny pokles, k čomu prispelo očakávanie ďalšieho zníženia miery inflácie a skutočnosť, že viac ako tri štvrtiny respondentov teraz očakávajú stabilné krátkodobé úrokové sadzby v eurozóne. Maloobchodné tržby v Spojených štátoch sa v septembri 2023 zvýšili o 0,7 % m/m po vzostupne revidovanom augustovom náraste o 0,8 % a prekonali prognózy o 0,3 %. Údaje naďalej poukazujú na robustné spotrebiteľské výdavky napriek vysokým cenám a úverovým nákladom. Bez započítania automobilov, plynu, stavebných materiálov a potravinárskych služieb sa maloobchodné tržby zvýšili o silných 0,6 %. Čínska ekonomika v 3. štvrťroku 2023 medziročne vzrástla o 4,9 %, čím prekonala trhové prognózy na úrovni 4,4 % a poskytla nádej, že v tomto roku splní oficiálny ročný cieľ na úrovni približne 5 %, keďže pretrvávajúce stimuly z Pekingu kompenzujú vplyv dlhotrvajúcej krízy v oblasti nehnuteľností a slabého obchodu. Miera inflácie v Spojenom kráľovstve zostala v septembri 2023 stabilná na úrovni 6,7 %, udržala sa na augustovom 18-mesačnom minime a vzdorovala trhovým očakávaniam mierneho poklesu na 6,6 %. Na medzimesačnej báze vzrástol index spotrebiteľských cien v septembri o 0,5 %, čo predstavuje najvýraznejší nárast od mája. Medziročná miera inflácie v Japonsku v septembri 2023 klesla na 3,0 % z 3,2 % v predchádzajúcom mesiaci, čo poukazuje na najnižšiu hodnotu od septembra 2022.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                    – 3,42 %

DOW JONES:             – 2,52 %

NASDAQ:                   – 4,03 %

DAX:                           – 2,88 %

Euro Stoxx 50:          – 3,02 %

NIKKEI:                       – 1,26 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:                    + 10,02 %

DOW JONES:             – 0,06 %

NASDAQ:                   + 33,10 %

DAX:                           + 6,28 %

Euro Stoxx 50:          + 6,09 %

NIKKEI:                       + 19,79 %

David Matulay, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.