Návšteva Ivana Korčoka v Kazachstane

NUR SULTAN / BRATISLAVA – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí je na oficiálnej návšteve Kazachstanu.

Finančné noviny hovoria s mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom Kazachstanu Romanom Vassilenkom.

Aké sú očakávania Kazachstanu z návštevy ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky Ivana Korčoka?

Návšteva je pokračovaním dialógu, ktorý je medzi našimi krajinami. Pred rokom bol na Slovensku na oficiálnej návšteve minister zahraničných vecí Muchtar Tileuberdi. Táto návšteva je vlastne odpoveďou na jeho návštevu. Dúfame, že jeho návšteva posunie vpred náš spoločný dialóg. Dôkazom toho je to, že pred niekoľkými dňami Slovensko navštívil špeciálny predstaviteľ prezidenta Kazachstanu pre medzinárodné vzťahy Jeržan Kazychan.  To tiež posunulo náš dialóg.

Čo bude predmetom spoločných rozhovorov?

Predovšetkým to budú otázky ekonomickej a politickej spolupráce. Sme veľmi radi, že súčasťou jeho návštevy je skupina podnikateľov

Okrem iného sa diskusie dotknú regionálnej bezpečnosti v krajinách strednej Ázie predovšetkým sústredené na Afganistan. V súčasnosti svetové spoločenstvo hľadá cesty pomoci obyvateľom Afganistanu. Je to dôležité pre to, lebo Európska únia a aj Slovensko chcú pomáhať obyvateľom Afganistanu. Pred niekoľkými dňami sa Kazachstan rozhodol poskytnúť obyvateľom Afganistanu  5 000 tisíc ton múky, Je to v rámci potravinovej pomoci OSN. Kazachstan má ako jediná krajina strednej Ázie svoju agentúru Kazach Aid, čiastočne podľa vzoru Slovak Aid.

Ako môže byť Kazachstan platformou pre pomoc pre obyvateľom Afganistanu?

Do nášho mesta Alma-Ata sa presídlilo niekoľko filiálok organizácii OSN. Odtiaľ môžeme a chceme poskytovať pomoc obyvateľom Afganistanu, Z tohto hľadiska považujem za veľmi dôležité podpísanie dohody o spoločnom poskytovaní pomoci Afganistanu, ale aj iným krajinám.