Princípy, ktorými sa riadi podnikateľ Elon Musk
NEW YORK – Elon Musk je najbohatším človekom Zeme. Finančné noviny zistili aké sú jeho princípy podnikania.
1. Nejde o peniaze
Toto je kľúčový bod Muskovej vízie podnikania. Počas rozhovoru pre BBC v roku 2014 priznal, že nepozná veľkosť svojho majetku. „Nie je to vrece peňazí,” uviedol. „Je to tak, že mám určité podiely v spoločnostiach Tesla, SpaceX, SolarCity a trh odhaduje ich hodnotu.”
Nemá nič proti hľadaniu bohatstva, ak je „etické a slušné“, tvrdí však, že ho vedie niečo iné. A tento prístup sa určite oplatí.
Majetok Elona Muska, ktorý bol prototypom Iron Mana (Tony Stark) v rovnomenných filmoch, sa v roku 2014 odhadoval na 10 miliárd dolárov. Teraz prekročila 200 miliárd.
Obzvlášť dobré sú výkony jeho spoločnosti na výrobu elektrických vozidiel Tesla. V roku 2020 sa jej akcie zvýšili o 700% a kapitalizácia presiahla 600 miliárd dolárov. Za tieto peniaze si môžete kúpiť také automobilky ako Ford, General Motors, BMW, Volkswagen, Fiat Chrysler – a stále zostane na Ferrari.
Elon Musk, ktorý tento rok bude mať 50 rokov, však neplánuje, že by zomrel ako bohatý. Uviedol, že očakáva, že väčšinu svojich peňazí použije na vybudovanie základne na Marse, a nebol by prekvapený, keby sa všetky prostriedky použili na tento projekt.
V skutočnosti je dosť možné, že rovnako ako Bill Gates nechce, aby jeho peniaze mali v banke mŕtvu váhu. A chce ich použiť na niečo milé a zaujímavé.
2. Nasledujte svoju vášeň
Tá istá základňa na Marse veľa vysvetľuje, čo Elon Musk považuje za kľúč k úspechu. „Chcem, aby to v budúcnosti bolo lepšie,” povedal pre BBC. „Chcem vidieť nové a vzrušujúce veci, ktoré zlepšia náš život.”
Vezmime si napríklad SpaceX. Elon Musk BBC povedal, že túto spoločnosť vytvoril, pretože bol frustrovaný nedostatkom rozsahu amerického vesmírneho programu.
“Stále som čakal, že pôjdeme za Zem, pošlem človeka na Mars a vytvoríme mesačnú základňu. A lety na obežnú dráhu budú čoraz častejšie,” uviedol podnikateľ
Nestalo sa tak a potom Musk prišiel s myšlienkou „Misie marťanskej základne“, ktorej úlohou bolo poslať na Mars malý skleník. Dúfal, že projekt pomôže oživiť záujem o prieskum vesmíru a presvedčí vládu USA, aby zvýšila financovanie NASA.
Keď sa Ellon Musk snažil svoj nápad zrealizovať, uvedomil si, že hlavným problémom nie je „nedostatok túžby, ale nedostatok spôsobov“. Ukázalo sa, že vesmírne technológie sú oveľa nákladnejšie, ako by mohli. A voilá! Zrodil sa biznis s vytváraním najlacnejších vesmírnych rakiet na svete.
3. Nebojte sa stanoviť si ambiciózne ciele
Jednou z najneobvyklejších vecí na spoločnostiach Elona Muska je to, ako majú odvahu.
Chce spôsobiť revolúciu v automobilovom priemysle, kolonizáciu Marsu, výstavbu superrýchlych vlakov, ktoré jazdia cez vákuové tunely, integráciu umelej inteligencie s ľudským mozgom a revolúciu v solárnom a batériovom priemysle.
V tomto neexistuje žiadna spoločná línia. Všetky tieto projekty sú úplne rovnaké futuristické fantázie, aké možno nájsť v detských časopisoch vydávaných na začiatku 80. rokov. Stačí povedať, že jeho tunelárska činnosť sa volá „The Boring Company“ (čo možno preložiť ako „nudná spoločnosť“, hoci slovo „nuda“ znamená aj „vŕtanie“).
Musk sa netají tým, že sa vo veľkej miere inšpiruje knihami a filmami, ktoré rád čítal keď vyrastal v Južnej Afrike.
A tým sa dostávame k tretej rade Elona Muska – nezdržujte svoje ambície.
Verí, že neschopnosť dosiahnuť úlohy veľkého rozsahu je doslova zabudovaná do väčšiny existujúcich spoločností. Elon Musk tvrdí, že toľko podnikateľov podniká drobné kroky. „Ak prevádzkujete veľkú spoločnosť a chcete robiť malé zmeny k lepšiemu a niečo sa nepodarí alebo sa oneskorí, nikto vám to nebude vyčítať,“ uviedol Elon Musk. Môžete napríklad povedať – nemám s tým nič spoločné, všetko sú to dodávatelia.
Ak si ale dáte skutočne úlohy veľkého rozsahu – a nezvládnete ich, určite vás prepustia, ubezpečuje Musk. Preto pokračuje, väčšina spoločností veľmi pomaly mení svoje výrobky k lepšiemu – a netrúfajú si myslieť na niečo úplne nové.
Preto odporúča zamerať svoje úsilie „na niečo, na čom skutočne záleží“.
Pri osobnom hodnotení vecí, ktoré sú pre Elona Muska skutočne dôležité, vyniknú dve veci.
Najskôr chce urýchliť odchod ľudstva od fosílnych palív. Tu k tomu hovorí: „Využívame zásoby plynu a ropy, všetko to vynášame na svetlo, hoci od kambrického obdobia je v podzemí. človek si musí klásť otázku, aké je rozumné to teraz zdvihnúť. “ Kambrium je prvá perióda paleozoika, po ňom nasleduje ordovik, so začiatkom pred 542 mil. rokmi a koncom pred 488,3 mil. rokmi.
A po druhé, má v úmysle zabezpečiť dlhodobé prežitie ľudstva kolonizáciou Marsu a „transformáciou ľudstva na viacplanétový druh“. Ako sme už povedali, musíte si stanoviť skutočne rozsiahle úlohy.
4. Nebojte sa riskovať
Všetko je tu zrejmé.
Aby ste boli úspešní, musíte byť ochotní riskovať, ale to platí ešte viac pre Elona Muska ako pre väčšinu jeho kolegov.
Do roku 2002 predal podiely v rámci svojich prvých dvoch snáh, internetového sprievodcu mestom Zip2 a online platobnej spoločnosti PayPal. Potom práve dovŕšil 30 rokov a na jeho účtoch bolo takmer 200 miliónov dolárov.
Elon Musk hovorí, že plánoval použiť polovicu svojho majetku na podnikanie a druhú polovicu zachrániť. Všetko sa ale ukázalo trochu inak.
Keď sme sa stretli, Muskovi práve prešlo najťažšie obdobie jeho obchodného života: jeho nové spoločnosti prešli mnohými rastovými výzvami. Prvé tri štarty SpaceX sa skončili neúspechom a Teslu sužovali rôzne dizajnérske, výrobné a dodávateľské vzťahy.
5. Ignorujte kritiku
To, čo ho skutočne rozladilo – a v roku 2014 bolo zrejmé, že ho to stále bolí – je radosť, ktorú po jeho neúspechoch zažili mnohí odborníci a recenzenti. „Liberálna schadenfreude bola úžasná,“ hovorí Musk. „Mnoho blogerov neustále zaznamenávalo smrť Tesly.
Na otázku reportéra BBC, že mnohí v jeho ambíciách vidia aroganciu a aroganciu, podnikateľ odpovedal: “Bolo by trúfalé sľubovať, že to určite urobíme. A povedali sme, že chceme niečo dosiahnuť a budeme sa uchádzať o toto je všetko možné úsilie. ““
A to je kľúč k ďalšej obchodnej rade Elona Muska – nepočúvajte tých, ktorí vás kritizujú.
Musk v rozhovore pre BBC pripustil, že v čase vzniku SpaceX alebo Tesly neveril, že tieto spoločnosti niekedy začnú dosahovať zisk. A nikto iný tomu tiež neveril.
Musk ale apokalyptické predpovede ignoroval a aj tak pokračoval.
Prečo to urobil? Pamätajme, že hovoríme o človeku, ktorý hodnotí úspech nie podľa množstva zarobených peňazí, ale podľa počtu dôležitých problémov, ktoré sa v priebehu procesu vyriešili.
Zvážte, ako veľmi to oslobodzuje myseľ. Neobáva sa, že by ho niekto považoval za idiota, pretože jeho finančný výpočet nevyšiel. Pre neho je skutočne hodnotná iba realizácia dôležitých myšlienok.
Vďaka tomu je rozhodovanie oveľa jednoduchšie, pretože sa môžete sústrediť iba na to, na čom skutočne záleží.
A trh s najväčšou pravdepodobnosťou jeho prácu prijíma s ofinou.
Investičná banka Morgan Stanley ocenila minulý rok v októbri SpaceX na 100 miliónov dolárov. Spoločnosť zmenila pravidlá hry na trhu kozmických letov, ale Musk bude najviac hrdý na to, že sa jej podarilo vdýchnuť americkému vesmírnemu programu nový život.
V roku 2020 vyslali vesmírne lode Musk’s Crew Dragon na Medzinárodnú vesmírnu stanicu šesť astronautov. Išlo o prvé takéto štarty z americkej pôdy od roku 2011, keď sa skončil program kyvadlovej dopravy.
6. Získajte rozkoš
Ak budete postupovať podľa týchto rád, potom sa s určitou dávkou šťastia môžete stať aj neuveriteľne slávnymi a bohatými. A potom si môžete trochu oddýchnuť.
Elon Musk je notoricky známy ako workoholik a chváli sa tým, že pracuje 120 hodín týždenne, aby udržal vo výrobe Teslu Model 3. Ale potom, čo sme sa stretli, má pravdepodobne viac času viac si užívať život.
Stal sa hrdinom mnohých škandálov: bol žalovaný za urážku na cti, do éteru povedal, že užíval mäkké drogy a neraz písal, mierne povedané, kontroverzné príspevky na sociálnych sieťach.
V roku 2018 sa proti nemu americký finančný regulátor chopil zbraní potom, čo na Twitteri oznámil, že plánuje stiahnuť Teslu z trhu a urobiť z nej súkromnú spoločnosť. A keď pandémia Covid-19 viedla k zatvoreniu závodu Tesla v San Franciscu, začal verejne protestovať proti karanténnym obmedzeniam.
Na svojom twitterovom účte označil paniku koronavírusu za „hlúposť“ a odporúčania, aby neopúšťali svoje domovy, za „nútené väzenie“, označil ich za „fašistické“ a porušujúce ústavné práva.
V lete ohlásil plány, ako sa zbaviť všetkého, čo má, pretože ho jeho majetok „zaťažuje“. Niekoľko dní potom Musk potešil Twitter správou, že jeho novonarodený syn sa bude volať „X Æ A-12 Musk“.
„Nebudem mať domov.“ Elon Musk sa zbavuje majetku
Zdá sa však, že také nepredvídateľné správanie neprekáža podnikaniu Elona Muska a jeho ambície sú v súčasnosti ako vždy vysoké.
V septembri Elon Musk sľúbil, že prinesie na trh „neodolateľné“ auto s hodnotou 25 000 dolárov do troch rokov a všetky nové automobily Tesla budú mať plného autopilota.
A minulý rok sa pre Muska bleskovo skončil, keď SpaceX v decembri otestovala svoju novú raketu Starship, ktorá plánuje poslať ľudí na Mars. Obria raketa pri pristátí explodovala po šiestich minútach úspešného letu.