Princ Charles obeťou škandálu s falošnými obrazmi

LONDÝN – Britský princ Charles sa ocitol zapletený do škandálu s tromi údajne falošnými maľbami od umelcov Clauda Moneta, Pabla Picassa a Salvadora Dalího v hodnote 105 miliónov libier britských libier (GBP)

Ide o obrazy Moneta, Picassa a Dalí. Práce boli medzi 17 obrazmi, ktoré získal Charitatívny fond Charlesa zapožičaním od bankrotujúceho podnikateľa Jamesa Stanta. Zástupca nadácie denníku Daily Mail potvrdil, že organizácia „na chvíľu prijíma obrazy od jednotlivcov a organizácií“. „Je veľmi nešťastné, že sa spochybňuje autenticita týchto konkrétnych obrazov,“ dodal a objasnil, že diela sa už verejne neuvádzali v sídle nadácie.

Škandál vyvolalo vyhlásenie amerického umelca Tonyho Tetra, ktorý bol šesť mesiacov väznený za falošné umelecké diela. V rozhovore s britskými novinármi uviedol, že zhotovoval kópie obrazov známych umelcov a predával ich Stanovi. Podľa neho vedel úplne dobre, že sa zaoberá falzifikátmi. Podnikateľ sa údajne zhodol na tom, že maľby môžu zapôsobiť na hostí, ale neprechádzajú prvým vážnym testom.

Podľa dennej pošty však existujú dokumenty, že obrázky sú stále originálne. Aspoň odborníci v Paríži, ktorí ich kontrolovali, nepochybovali o pôvode obrazov. Teraz však odmietajú komentovať.