PricewaterhouseCoopers: dnešné rozvíjajúce sa trhy budú v budúcnosti hospodárskymi veľmocami

Krajiny, ktoré sa v súčasnosti považujú za rozvíjajúce sa ekonomiky, sa do 30 rokov stanú najväčšími ekonomikami sveta. 

Tvrdí to analytická správa medzinárodnej spoločnosti PricewaterhauseCoopers  (PwC), ktorá okrem iného vymenúva v súčasnosti relatívne malé ekonomiky, ktoré v nasledujúcich troch desaťročiach zaznamenajú obrovský skok v rebríčku.

Brexit, koronavírus, obchodné spory a konflikt na Ukrajine môžu spôsobiť hospodárske problémy, ale napriek tomu sa očakáva, že svetové hospodárstvo bude v nasledujúcich desaťročiach rýchlo rásť. Očakáva sa, že svetový trh do roku 2050 zdvojnásobí svoje súčasné tempo rastu, hoci OSN predpovedá, že svetová populácia vzrastie len o skromných 26 %.

Tento rast prinesie mnohé zmeny. Hoci je ťažké presne predpovedať, čo prinesie budúcnosť, väčšina ekonómov a analytikov sa zhoduje v jednom: dnešné rozvíjajúce sa trhy sa stanú zajtrajšími hospodárskymi veľmocami.
Podľa správy Svet v roku 2050, ktorú vypracovala globálna spoločnosť PwC, sa krajiny, ktoré sa dnes považujú za rozvíjajúce sa ekonomiky, stanú do 30 rokov najväčšími ekonomikami sveta. Dokonca aj relatívne malé ekonomiky ako Vietnam, Filipíny a Nigéria zaznamenajú v nasledujúcich troch desaťročiach obrovský skok v rebríčku.

Čína

Ázijský gigant dosiahol v poslednom desaťročí obrovský hospodársky pokrok, ale odborníci sa domnievajú, že je to len vrchol ľadovca toho, čo ešte len príde. Pred očami obyvateľov sa odohrávajú veľké hospodárske zmeny. “Môj domov, priemyselný park Suzhou, je už niekoľko rokov trblietavým mestským rajom s nákupnými centrami, parkami, reštauráciami a dopravnými zápchami. Keď som prišiel do Číny pred 15 rokmi, boli to samé bažiny a poľnohospodárska pôda,” hovorí Rowan Cole, autor knihy Čínština za 1 minútu. – Je to veľmi častý príbeh. Celá krajina sa mení.”

Zmena priťahuje nových podnikateľov a dobrodruhov, ktorí hľadajú finančné príležitosti uprostred zdanlivo nezastaviteľného rastu. Mnohí nováčikovia začínajú svoje dobrodružstvo v Šanghaji, najväčšom čínskom meste.

“Šanghaj je podnikateľské a veľmi komerčne orientované mesto,” hovorí americký majiteľ John Pabon. “Predavači na trhu vstávajú veľmi skoro, motorkári sa ponáhľajú, pracovníci v kanceláriách sedia do polnoci – všetko je tu na to, aby uspeli. Na rozdiel od New Yorku, kde majú ľudia tendenciu skrývať svoje karty, tu sú miestni obyvatelia “vždy pripravení počúvať a rozumne poradiť. Aby tu však cudzinci mohli žiť a pracovať, musia sa naučiť čínsky. “Bez čínštiny budú vaše možnosti zamestnať sa v spoločenskom aj kultúrnom živote veľmi obmedzené a možno vás sem vôbec nepustia,” vysvetľuje Pabon.

India

Podľa správy bude druhá najľudnatejšia krajina sveta v nasledujúcich troch desaťročiach zaznamenávať obrovský rast. Čína už nie je najľudnatejšou krajinou sveta: podľa najnovších údajov nezávislého World Population Review má India v súčasnosti miliardu 428 miliónov obyvateľov, zatiaľ čo Čína o tri milióny menej. Aj napriek týmto demografickým zmenám sa očakáva, že India sa do roku 2050 stane druhou najväčšou ekonomikou na svete (predbehne USA) a bude tvoriť 15 % svetového HDP. Výhody tohto rastu si už začali vyberať svoju daň na obyvateľoch.
“Od konca 20. a začiatku 21. storočia sa India dramaticky zmenila: rastúca ekonomika viedla k mnohým zmenám v spôsobe života ľudí – od atmosféry v meste až po náladu spoločnosti, čo v konečnom dôsledku zmenilo celkové správanie krajiny a jej obyvateľov,” tvrdí Saurabh Jindal, ktorý vedie aplikáciu Talk Travel a narodil sa v Indii. Hovorí, že za posledných 15 rokov sa napríklad “výrazne zlepšila” kvalita televízorov, mobilných telefónov a značiek áut, letecká doprava sa stala dostupnejšou a domy “luxusnejšími a bohatšími”. Neobišlo sa to však bez problémov – výdavky na infraštruktúru zaostávali aj napriek tomu, že po uliciach jazdí viac áut, a nedostatočný regulačný dohľad viedol k vyššej úrovni znečistenia, najmä v mestských centrách, ako je Dillí. “Kvalita života niektorých častí spoločnosti je stále veľmi nízka. Vedľa luxusných budov sa nachádzajú slumy.”

Krajina naďalej bojuje aj proti sexuálnemu obťažovaniu a znásilneniam. “Rast krajiny sa meria podľa toho, do akej miery rešpektuje práva svojich občanov, takže máme pred sebou ešte dlhú cestu,” hovorí Namita Kulkarni, ktorá žije v Mysore. “Pokiaľ ženy nie sú na verejných miestach v bezpečí, hospodársky rast nič neznamená.” Kulkarni odporúča, aby sa tí, ktorí by chceli žiť v Indii, zaujímali o túto problematiku skôr, ako sa sem presťahujú. “Každý štát má svoj vlastný jazyk, kultúru, kuchyňu a tradície. Mojím osobným favoritom sú severovýchodné štáty. Prispôsobte sa Indii – ona sa neprispôsobí vám.”

Brazília

Do roku 2050 bude táto juhoamerická veľmoc piatou najväčšou ekonomikou na svete a predbehne Japonsko, Nemecko a Rusko. Brazília s množstvom prírodných zdrojov v posledných desaťročiach rýchlo rozvíjala svoje hospodárstvo, ale má problémy – bojuje s vládnou korupciou a infláciou. “Bol som svedkom hospodárskej eufórie na konci roku 2000 a na začiatku roku 2010. Brazília mala novú strednú triedu a krajina bola hrdá na túto novú, ťažko získanú povesť,” hovorí Cayo Berso. “Zároveň sa veľké mestá ako Rio de Janeiro a São Paulo stávali čoraz nedostupnejšími. Dostalo sa to do bodu, keď sa zdalo, že Brazília sa rozvíja rýchlejšie, ako by mala. Neexistoval dostatok obchodných koridorov, železníc, ciest a prístavov, ktoré by zvládli všetok tento rast. V mnohých rozvojových krajinách vedie vysoká miera rastu k vysokej inflácii. V dôsledku vysokých nákladov na ochranu hotovosti pred infláciou bola Brazília priekopníkom v oblasti finančných technológií,” hovorí finančná analytička Annalisa Nash Fernandes. – Systémy PayPal a ekvivalenty Venmo boli v Brazílii bežné už pred viac ako 20 rokmi, ešte pred nástupom smartfónov.”

Recesia v roku 2016 krajinu tvrdo zasiahla, ale hospodárstvo vykazuje určité známky oživenia a nová prezidentská administratíva je pripravená Brazíliu “rozhodnúť alebo zmeniť”. “Krajina stále čelí hospodárskym výzvam, ale rozhodne pracuje na svojej svetlej budúcnosti,” hovorí miestna obyvateľka Silvana Frappier. Brazília je jedným zo svetových gigantov v oblasti ťažby, poľnohospodárstva a výroby. Má tiež silný a rýchlo rastúci sektor služieb a investície do cestovného ruchu sú na vzostupe. Bez ohľadu na stav hospodárstva sú tu noví obyvatelia zvyčajne dobre prijatí, najmä ak ovládajú jazyk. “Brazília je veľmi priateľská krajina, rada víta cudzincov. Brazílčania nie sú takí individualisti, sú viac spoločenskí. Páči sa im, keď cudzinec prejaví záujem o ich kultúru a jazyk. Učenie sa portugalčiny vám pomôže cítiť sa ako doma,” dodáva Frappier.

Mexiko

Mexiko sa do roku 2050 stane siedmou najväčšou ekonomikou sveta, čím sa posunie o štyri priečky vyššie zo súčasného 11. miesta. K úspechu krajiny v posledných rokoch výrazne prispelo zameranie na výrobu a vývoz, hoci súčasné hospodárske podmienky brzdia potenciálny rast.

“Mexické hospodárstvo za posledných 10 rokov rástlo, ale nie tak, ako som si myslel, že bude, a určite nie tak, ako by mohlo,” hovorí Federico Arrizabalaga, bloger z Puerto Vallarta. “Cena benzínu sa za posledných osem rokov zdvojnásobila a za posledných 10 rokov klesla hodnota mexického pesa voči americkému doláru približne o 50 %. Ale ak si nájdete príležitosti a budete tvrdo pracovať, môžete uspieť a peňazí bude dosť.”

Zdravotná starostlivosť a doprava sú tu oveľa dostupnejšie ako v USA, Kanade a Európe. Tak ako v mnohých rozvojových krajinách, stav infraštruktúry a ciest môže byť veľmi neuspokojivý, ale vláda oznámila investície do infraštruktúry vo výške viac ako 44 miliárd dolárov, ktoré sa majú vynaložiť v priebehu nasledujúcich štyroch rokov. Mexické regióny sa výrazne líšia podnebím a kultúrou, preto sa obyvateľom odporúča, aby si pred presťahovaním urobili prieskum a navštívili rôzne mestá. Napriek tomu sa vďaka miestnej pohostinnosti ľahko prispôsobia, ale naučiť sa španielsky je nevyhnutnosťou.

Nigéria

Jedna z najväčších afrických ekonomík, Nigéria, bude do roku 2050 rásť obrovským tempom, v priemere o 4,2 % ročne, takže si polepší o osem miest z 22 na 14. Zatiaľ čo vláda bojuje s korupciou, podnikateľský talent obyvateľov naďalej posúva krajinu vpred. Podľa Global Entrepreneurship Monitor je viac ako 30 % Nigérijčanov novými podnikateľmi alebo vlastníkmi a manažérmi nových podnikov, čo je jedna z najvyšších mier na svete.

“Zmena je vo vzduchu,” hovorí Colette Otuseso, generálna riaditeľka spoločnosti Accelerate TV so sídlom v Lagose. “Nigérijčania sú pracovití a je pre nás prirodzené pracovať na viacerých úlohách naraz, čo znamená, že sa stále niečo deje.” Výzvy, ktorým krajina čelí, sa stávajú obchodnými príležitosťami – napríklad verejná doprava. “Už máme aplikáciu, veľmi podobnú Uberu, pre okadas (jazdy na motorke), čo je najpopulárnejší spôsob dopravy v Nigérii, ale v minulosti nebola veľmi spoľahlivá,” hovorí Otuseso. – Teraz môžeme sledovať vodičov a polohu okád rovnakým spôsobom ako pri preprave a doručovaní cez Uber.

Všetci sa pozerajú na budúcnosť pozitívne, ale obávajú sa korupcie zo strany vlády a zahraničných investícií. “Musíme si dávať veľký pozor na to, od ktorej krajiny berieme peniaze, komu dovolíme, aby nám pomohol zlepšiť našu infraštruktúru, a za akých podmienok,” hovorí zakladateľ TravSolo Chizoba Anyaokha, pôvodom Nigérijčan. Odvoláva sa na históriu svojej krajiny, ktorá využíva svoje prírodné zdroje a suroviny. Lagos alebo Abuja sú dobré miesta na presťahovanie, pretože sú to veľké mestá s dobrými školami, rušným nočným životom a skvelým jedlom. Ako v každom veľkom meste, aj tu je kľúčom k úspechu “pouličná inteligencia”. “Najlepší spôsob, ako sa tu prispôsobiť, je zoznámiť sa s niekým, kto tu teraz žije a komu môžete dôverovať. Prisťahovalcov je ľahké spozorovať, čo z nich robí ľahký cieľ.”

Desať najväčších ekonomík podľa správy PwC Svet v roku 2050:

1. Čína
2. India
3. USA
4. Indonézia
5. Brazília
6. Rusko
7. Mexiko
8. Japonsko
9. Nemecko
10. Spojené kráľovstvo

PricewaterhouseCoopers je medzinárodná sieť poradenských firiem, ktorá poskytuje audítorské, daňové a poradenské služby. Spolupracuje so súkromnými aj verejnými organizáciami prakticky vo všetkých odvetviach. Obe spoločnosti, ktoré sa spojili do jednej firmy, pôsobia v Českej republike od roku 1990.

(Spracované podľa verejne dostupných zdrojov)