Prezident Zelenskij sľubuje zníženie úrokov hypoték

Podpredseda Kancelárie prezidenta Alexej Gončaruk uviedol, že v roku 2020 úrokové sadzby hypoték klesnú na 12 – 13% ročne. Uvádza to dnes 2. augusta 2019 agentúra UNIAN.

V súčasnosti sú v ukrajinskom bankovom sektore nominálne ročné sadzby hypotekárnych úverov  sú asi 20% ročne. Je to bez zohľadnenia provízií a iných dodatočných platieb. Oznáml to na Facebooku po stretnutí s poprednými zahraničnými bankami, ktoré pôsobia na Ukrajine. “Hypotéka (úverovanie) na 12 – 13% v UAH už budúci rok? Nemožné? Nemyslím si, že nie ! Mal som dnes veľmi otvorenú a dobrú konverzáciu s hlavami zahraničných bánk na Ukrajine. Pripravte obchodné plány, milí podnikatelia. Krajina sa mení,” – napísal.

Teraz nominálne ročné sadzby hypotekárnych úverov v ukrajinských bankách sú asi 20% ročne. Je to bez provízií a iných dodatočných platieb. Úverové sadzby súvisia s úrovňou diskontnej sadzby stanovenej Národnou bankou Ukrajiny . Teraz je diskontná sadzba 17%, ale Národná banka Ukrajiny predpovedá jej pokles na 8% do konca roku 2022.