Prezident Spojených štátov Donal Trump umožňuje Američanom podplácať úradníkov v iných krajinách
WASHINGTON – Prezident uviedol, že tento krok „bude znamenať oveľa viac príležitostí pre podnikanie v Amerike“.
Donald Trump nariadil ministerstvu spravodlivosti, aby prestalo presadzovať americký protikorupčný zákon, ktorý zakazuje Američanom podplácať zahraničných vládnych predstaviteľov, aby zabezpečili výhodné podmienky pre svoje podnikanie.
Americká generálna prokurátorka Pam Bondi dostala za úlohu zastaviť presadzovanie zákona o zahraničných korupčných praktikách z roku 1977.
“Toto otvorí nové príležitosti pre podnikanie v Amerike,” povedal prezident pri podpise príkazu v pondelok, ktorý nariadil generálnej prokurátorke Pam Bondiovej pozastaviť platnosť zákona o zahraničných korupčných praktikách z roku 1977. “Na papieri to znie dobre, ale v praxi je to katastrofa,” povedal Trump o FCPA. “To znamená, že ak Američan príde do inej krajiny a začne tam legitímne podnikanie, takmer to zaručuje vyšetrovanie, obvinenie a nikto kvôli tomu nechce obchodovať s Američanmi.” Hovorca Bieleho domu uviedol, že „naša národná bezpečnosť závisí od toho, či Amerika a jej spoločnosti dosahujú strategické obchodné výhody po celom svete“.
Predstaviteľ dodal: “Prezident Trump končí s prehnaným a nepredvídateľným presadzovaním FCPA, ktoré robí americké spoločnosti menej konkurencieschopnými.” Nariadenie predstavuje jedno z najodvážnejších opatrení na presadzovanie práva, ktoré podnikla Trumpova administratíva a ktoré potenciálne podkopáva zásadný nástroj na boj proti individuálnemu a podnikovému protiprávnemu konaniu. FCPA bol základom pre niektoré z najvýznamnejších prípadov ministerstva spravodlivosti, vrátane dohody o vine a treste dosiahnutej minulý rok s Trafigurou za úplatky, ktoré zaplatila brazílska obchodná spoločnosť za udržanie obchodu so štátnou ropnou spoločnosťou Petrobras. V roku 2022 sa bývalý starší partner McKinsey priznal k sprisahaniu s cieľom porušiť FCPA v súvislosti s rozsiahlym korupčným škandálom počas vlády bývalého juhoafrického prezidenta Jacoba Zumu. Minulý október americký dodávateľ obrany RTX súhlasil so zaplatením viac ako 950 miliónov dolárov za urovnanie obvinení, že podplatil katarského úradníka, aby uľahčil predaj zbraní tejto krajine na Blízkom východe, a oklamal Pentagon, aby preplatil za zbrane vrátane raketových systémov Patriot. Rozhodnutie vyvolalo kritiku od protikorupčných expertov, ktorí uviedli, že ukončenie presadzovania zákona by poškodilo americké spoločnosti pôsobiace v zahraničí.
