Prelom v oblasti termojadrovej fúzie od amerických vedcov vzbudzuje nádeje na čistú energiu
NEW YORK – Čisté energetické zisky naznačujú, že technológia by mohla poskytnúť bohatú alternatívu k fosílnym palivám s nulovými emisiami uhlíka.
Podľa troch ľudí, ktorí sú oboznámení s predbežnými výsledkami nedávneho experimentu, americkí vládni vedci urobili prelom v hľadaní neobmedzenej energie s nulovým obsahom uhlíka dosiahnutím prvého čistého energetického zisku pri reakcii vo forme fúzie.
Fyzici sa už od 50. rokov minulého storočia pokúšali využiť fúznu reakciu, ktorá poháňa Slnko, no žiadna skupina nedokázala z reakcie vyrobiť viac energie, ako spotrebuje. Objav by sa mohol stať spoľahlivou a cenovo dostupnou alternatívou k fosílnym palivám a tradičnej jadrovej energii.
Federálne laboratórium Lawrence Livermore National Laboratory v Kalifornii, ktoré používa proces nazývaný inerciálna fúzia, ktorý zahŕňa bombardovanie malej pelety vodíkovej plazmy najväčším laserom na svete, dosiahlo v experimente s fúziou za posledné dva týždne čistý energetický zisk.
Hoci sa mnohí vedci domnievajú, že elektrárne založené na fúzii sú ešte na desaťročia vzdialené, potenciál tejto technológie je ťažké ignorovať. Fúzne reakcie neuvoľňujú uhlík, neprodukujú dlhodobý rádioaktívny odpad a malá šálka vodíkového paliva by teoreticky mohla poháňať dom stovky rokov.
Prelom v USA prichádza v čase, keď svet zápasí s vysokými cenami energií a potrebou rýchlo vyradiť fosílne palivá, aby priemerné globálne teploty nedosiahli nebezpečnú úroveň. Podľa zákona o znižovaní inflácie Bidenova administratíva investuje takmer 370 miliárd dolárov do nových nízkouhlíkových energetických dotácií v snahe znížiť emisie a vyhrať celosvetové preteky o čisté technológie novej generácie.
Reakcia fúzie v zariadení americkej vlády vyprodukovala asi 2,5 megajoulov energie, asi 120 percent z 2,1 megajoulov vyrobenými lasermi, uviedli ľudia oboznámení s výsledkami a dodali, že údaje sa stále analyzujú.