Pred 55 rokmi vznikla skupina Tangerine Dream

Tangerine Dream (Manadarínkový sen) je nemecká elektronická hudobná skupina založená v roku 1967 Edgarom Froesom . 

Skupina prešla v priebehu rokov mnohými personálnymi zmenami, pričom Froese bol jediným stálym členom až do svojej smrti v januári 2015. Najznámejšou zostavou skupiny bolo trio z polovice 70. rokov Froese, Christopher Franke a Peter Baumann . V roku 1979 nahradil Baumanna Johannes Schmoelling . Od Froesovej smrti v roku 2015 je skupina pod vedením Thorstena Quaeschninga, Froesovho vybraného nástupcu a súčasného najdlhšie slúžiaceho člena kapely, ktorý sa k nim pridal v roku 2005. V roku 2011 sa k nemu pripojila huslistka Hoshiko Yamane Ulrich Schnaussv roku 2014 a Paul Frick v roku 2020.

Tangerine Dream sú považované za priekopnícky čin v elektronike .  Ich spolupráca s elektronickým hudobným vydavateľstvom Ohr vyprodukovala albumy, ktoré mali kľúčovú úlohu vo vývoji nemeckej hudobnej scény známej ako kosmische musik („kozmická hudba“).

Ich “Virgin Years”, nazývané tak kvôli ich spojeniu s Virgin Records , vyprodukovali albumy, ktoré ďalej skúmali syntetizátory a sekvencery , vrátane top 20 britských albumov Phaedra (1974) a Rubycon (1975). Skupina mala tiež úspešnú kariéru pri skladaní filmovej hudby v a vytvorila viac ako 60 partitúr.

Od konca 90. rokov do 21. storočia Tangerine Dream pokračovala v skúmaní iných štýlov inštrumentálnej hudby, ako aj elektroniky. Ich nahraná produkcia bola plodná, vrátane viac ako sto albumov. Okrem iných bodovacích projektov pomohli vytvoriť soundtrack k videohre Grand Theft Auto V. Ich tvorba v polovici 70. rokov mala hlboký vplyv na vývoj štýlov elektronickej hudby, akými sú new-age a elektronická tanečná hudba. Skupina vystúpila v roku 1983 v čase stanného práva v niekdajšej Poľskej ľudovej republike.  Jej dvojalbum vydaný vydavateľstvom Polskie Nagrania sa predával v Poľskom kultúrnom stredissku v Bratislave.

 

Dňa 29. septembra 2017 skupina vydala úplne nový hudobný štúdiový album s názvom Quantum Gate . V decembri 2019 vydali Recurring Dreams , kompiláciu nových nahrávok niektorých klasických skladieb kapely. Dňa 26. novembra 2021 skupina vydala EP s názvom Probe 6–8 , vrátane troch skladieb: „Raum“, „Para Guy“ a „Continuum“, ktorého koncept bol ďalej rozvinutý na ich nasledujúcom albume Raum , zatiaľ ich poslednom štúdiovom albume. ktorý bol vydaný 25.2.2022.

Tangerine Dream využívali hudobný sequnecer. Hudobný sekvencer, alebo audio sekvencer alebo jednoducho sekvencer ,  je zariadenie alebo aplikačný softvér , ktorý dokáže nahrávať, upravovať alebo prehrávať hudbu pomocou spracovania informácií o notách a výkone v niekoľkých formách.