Pred 40 rokmi na katedre politickej ekonómie Národohospodárskej fakulty VŠE Miroslav Belica obhájil dizertáciu o ekonomických cykloch v USA v rokoch 1882 – 1982 a hospodárskych krízach
BRATISLAVA – V roku 1984 ašpirant člena korešpondenta Slovenskej republiky Ivana Rapoša Miroslav Belica obhájil kandidátsku o prácu o krízach o ekonomických krízach v USA a vo svete.
Práca má 267 strán. Oponentom práce bol Ladislav Andrášik (1939 – 2022).
“Porovnanie výsledkov skúmania cyklov USA s výsledkom svetových hospodárskych kríz nás priviedlo k záveru, že v celom skúmanom období hospodárskych cyklov USA, existoval samostatný cyklus USA s dĺžkou 3 – 4 roky a iba časť národných kríz USA sa vyskytovala sa vyskytovala v svetových hospodárskych krízach, Tiež sme zistili, že táto zhoda nie je rozhodujúca pre hĺbku – veľkosť národných hospodárskych kríz v USA. ”
Ekonomická kríza je situácia, keď ekonomika zažíva prudký pokles výroby, zamestnanosti a obchodu, ktorý trvá dlhšie ako niekoľko mesiacov. Často ju sprevádza prudký nárast cien a vysoká nezamestnanosť.
Ekonomický cyklus sú výkyvy ekonomiky medzi obdobiami expanzie (rastu) a kontrakcie (recesie). Faktory ako hrubý domáci produkt (HDP), úrokové sadzby, celková zamestnanosť a spotrebiteľské výdavky môžu pomôcť pri určovaní súčasnej fázy ekonomického cyklu.
Fotografia Ladislav Andrášik. Archív Ldislava Andrášika.