Pred 190 rokmi sa narodil Lev Nikolajevič Tolstoj
Gróf Lev Nikolajevič Tolstoj sa narodil 9. septembra 1828 v rodinnom sídle v Jasnej Poľane, v Tulskej gubernii, 200 kilometrov na juh od Moskvy, jeden z najznámejších ruských spisovateľov a mysliteľov, jeden z najväčších svetových spisovateľov. Účastník obrany Sevastopoĺu v Krymskej vojne v rokoch 1853 – 1856.
Pedagóg, spisovateľ, náboženský mysliteľ. Riadny člen cisárskej akadémie vied (1873), čestný akademik v kategórii krasnej literatúry (1900). Bol nominovaný na Nobelovu cenu za literatúru (1902, 1903, 1904, 1905). Následne odmietol ďalšiu nomináciu.
Spisovateľ bol počas svojho života uznaný za hlavu ruskej literatúry. Tvorivosť Leva Tolstého začala novú etapu v ruskom i svetovom realizme, pôsobí ako most medzi klasickým románom XIX storočia a literatúrou XX storočia. Lev Tolstoj výrazne ovplyvnil vývoj európskeho humanizmu, ako aj vývoj reálnych tradícií vo svetovej literatúre. Diela Leva Tolstého sa opakovane vydávali, prekladali, inscenovali, ekranizovali nielen v Sovietskom zvaze, Rusku a aj v zahraničí. Lev Tolstoj ako spisovateľ v ZSSR v rokoch 1918-1986 dosiahol celkom 3199 vydaní s nákladom 436, 261 miliónov výtlačkov kníh.
Slovák Dušan Makovický bolv rokoch 1904 – 1910 bol osobným lekárom ruského spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstého v Jasnej Poľane.
Dušan Makovický a Lev Tolstoj.
Pochádzal zo zámožnej rodiny. Vzdelanie získaval v Ružomberku, v Nagykőrösi a Šoprone. Medicínu začal študovať na lekárskej fakulte v Prahe, kam pricestoval 14. októbra 1885. Po roku a pol po neúspešných skúškach pokračoval v rakúskom Innsbrucku a od 29. apríla 1889 do 15. marca 1890 v Berlíne. Promoval v júli 1891 v Prahe.
Ešte ako študent podnikol svoju prvú cestu do Ruska, v Moskve pobudol od 6. marca 1890 do 1. mája 1890. V rokoch 1891 – 1894 pôsobil ako sekundárny lekár v Innsbrucku, v roku 1894 odišiel do Budapešti, no ešte toho roku začal pôsobiť ako praktický lekár v Žiline, budova v ktorej býval je pomenovaná po ňom, pozri Makovického dom. V rokoch 1915 – 1916 bol internovaný za odpor voči vojne, v roku 1919 ochorel na brušný týfus. O rok neskôr sa spolu so svojou ruskou manželkou, s ktorou sa medzičasom oženil, spolu vrátili z Ruska do Ružomberka, kde v roku 1921 spáchal samovraždu.
V múzeu Jasná Poľana je izba, v ktorej býval Dušan Makovický. K výročiu pripravilo hsitoricky prehľad médií z roku 1908. Odkaz je tu.
Pred sto desiatimi rokmi, keď sa Lev Nikolajevič Tolstoj oslavoval posledné životné jubileum, niektoré noviny venovali jednotlivé články jubileu a v deň jeho narodenia, ale aj celé stránky; vytdané ako seriózne materiály, ale aj ako fejtóny a satirické fejtóny. Pre tento projekt sme získali výňatky z vydaní rôznych ruských novín, ktoré sa v nich objavili od februára do októbra 1908.
Medzi najznámejšie diela Tolstého patria:
Vojna a mier – opis napoleonských rusko-francúzskych vojen, prebiehajúcich v rokoch 1805 – 1812.
Anna Kareninová – príbeh mladej ženy, ktorá opustí manžela. Je opustí jej milenec a ona spácha samovraždu,
Vzkriesenie – príbeh mladej prostitútky Maslovovej, ktorá sa zoznámi vo vyhnanstve s ruskými revolucionármi.
Kreutzerova sonáta – žiarlivý manžel zavraždí svoju ženu. Autor vyjadril svoj postoj k sexualite z pozície Evanjelia.
Hadži Murat – o vojne Čečenov proti Rusom zobrazenej v živote jedného Čečena – Hadžiho Murata.
Pri príležitosti 190. výročia narodenín Leva Nikolajevića Tolstého sa v múzeu Jasná Poľana 8. septembra 2018 otvorila výstava “comme il faut”, čo sa dá preložiť “ako treba”.
Výstava rozpráva o postoji Leva Nikolajeviča Tolstého k obrazu slušného správania v spoločnosti, dobrému tónu, šatám a móde v rôznych obdobiach života, ako aj odrazu tohto vzťahu na stránkach diel a denníkov. Osobné veci spisovateľa pomôžu odhaliť túto tému, ktorú prezentuje múzeum.
Hoci Lev Nikolajevič Tolstoj nosil jednoduché šaty v šatách veľmi starostlivo dbal na svoj vzhľad a hygienu. Jeho syn Iľja Ľvovič Tolstoj vo svojich spomienkach poznamenáva: “Svojim pôvodom, vzdeláním a správaním bol môj otec skutočným aristokratom. Napriek svojej pracovnej blúze, ktorú vždy nosil, bol napriek svojmu úplnému pohŕdaniu všetkými predsudkami džentlmenom, pánom a zostal pánom až do konca svojich dní. Pod slovom “sľachta”, myslím <…> jemnosť spôsobov, vonkajšia čistota a najmä jemné pochopenie citu pre česť. ”
V múzeu Jasná poľana sú súčasti šatníka so značkami známych ruských a zahraničných výrobcov, ako napríklad anglická mikinu, európska blúza, nemecké topánky. Medzi odvemi spisovateľa a módnymi novinkami času – sú pogumovaný plášť a galoše. Šatník si Lev Nikolajevič Tolstoj zostavoval predovšetkým z praktického hľadiska.