Prečo Buffett po veľkom krachu nekúpil akcie?
OMAHA – Odpoveď na otáznikov okolo správania Warrena Buffetta môže dať ním vyvinutý indikátor.
Takzvaný „Buffett Gauge“, pomer kapitalizácie amerického akciového trhu k HDP krajiny, je na úrovniach pred prvou vlnou pandémie Covid-19, ako aj pred vrcholom dot-com bubliny v poslednom období. 90-te roky/začiatok 2000-tych rokov.
Legendárny investor Warren Buffett sa stále vo všeobecnosti vyhýba nákupu amerických akcií napriek tohtoročnému poklesu indexu S&P 500 o 20 %. Je to pravdepodobne preto, že kľúčová metrika, ktorá určuje jeho investíciu, je stále na úrovni, ktorú by pravdepodobne považoval za príliš neatraktívnu pre hodnotových investorov.
Celková kapitalizácia amerického akciového trhu reprezentovaného indexom Wilshire 5000 bola na konci tretieho štvrťroka približne 36 biliónov dolárov. To je približne 140 % hodnoty hrubého domáceho produktu USA (v tom čase 25,7 bilióna dolárov). Tento pomer je teraz na úrovniach pred prvou vlnou pandémie Covid-19 a vrcholom dot-com bubliny koncom 90. rokov/začiatkom 21. storočia.
Buffett raz poznamenal, že nákup akcií „pravdepodobne funguje naozaj dobre“, ak nakupujete, keď je tento pomer v oblasti 80 %. Odvtedy násobky amerického akciového trhu vzrástli a dokonca aj podhodnotené akcie majú veľkú hodnotu. Buffett teda možno uvoľnil svoje nákupné kritériá, ale je nepravdepodobné, že súčasné ocenenia vyzerajú dostatočne nízke na to, aby urobil veľkú investíciu.
Buffettova holdingová spoločnosť Berkshire Hathaway nepochybne kupuje niečo malé, no jej voľný peňažný tok na konci septembra predstavoval 109 miliárd dolárov, oproti 105,4 miliardám v júni. Inými slovami, počas tohto obdobia Buffett a jeho asistenti nevideli zaujímavé objekty na nákup, a to aj napriek prudkému poklesu indexov S&P 500 a Nasdaq 100 v tomto roku. Naša analýza ukazuje, že S&P 500 klesá o 7,1 % na každých 100 bázických bodov zvýšenia sadzieb Fedu, zatiaľ čo Nasdaq 100 stráca 9,6 % svojej hodnoty.
Napriek všetkému humbuku o tom, o koľko akcie klesli, pomer ceny a účtovnej knihy S&P 500 je stále 3,8-násobok a Nasdaq 100 je 5,8-násobok. To však nie je všetko: dnes dvojročné americké vládne dlhopisy ponúkajú výnos približne 4,35 % ročne, čo je viac ako 2-krát viac ako pri S&P 500 a Nasdaq 100.
To všetko robí americký akciový trh neatraktívnym pre nákup na súčasných úrovniach.