Pôžičky hedžových fondov dosiahli podľa Goldman Sachs najvyššiu hodnotu za posledných päť rokov

NEW YORK – Hrubý pákový efekt alebo celkové pôžičky dosiahli 270% po náraste o 2,6 bodu oproti predchádzajúcemu týždňu, uviedla banka Goldman Sachs.

Globálne pôžičky hedžových fondov vzrástli v týždni do 19. apríla na päťročné maximum, tvrdí Goldman Sachs. Poznámka ukazuje, že hedžové fondy zintenzívnili obchodovanie, aby využili prvý prudký pokles amerických a európskych akcií v tomto roku.

Banky poskytujú hedžovým fondom pákový efekt, v podstate pôžičku na financovanie investícií, čo zvyšuje zisky hedžových fondov, ale môže tiež zväčšiť straty.

Hrubý pákový efekt alebo celkové pôžičky dosiahli 270% po náraste o 2,6 bodu oproti predchádzajúcemu týždňu, uviedla banka Goldman v piatkovej správe a v pondelok ju preskúmala agentúra Reuters.

Podľa Goldman Sachs celkový čistý pákový efekt hedžových fondov, ktorý meria celkovú sumu aktív fondu vrátane pákového efektu v porovnaní s tým, čo skutočne vlastní, vzrástol minulý týždeň o 0,5 bodu na 73%.

Hedžové fondy, ktoré si vyberajú akcie a nepoužívajú algoritmy na obchodovanie, boli typom hedžových fondov, ktoré zvýšili úroveň pákového efektu. Neposkytuje údaje o systematických hedžových fondoch.

Pákový efekt je možné použiť nielen na stávkovanie proti akciám, ale aj na financovanie derivátových transakcií, v ktorých sa vsádza hodnota akcií. Krátky obchod naznačuje, že hodnota aktíva klesne.

Hedžové fondy v stredu a štvrtok minulý týždeň po troch po sebe nasledujúcich týždňoch predaja a nákupu akcií na globálnych trhoch, najmä v USA a Európe, uviedla banka.

Index S&P 500 minulý týždeň klesol o viac ako 5% zo svojho záverečného maxima z 28. marca, čo je najväčší pokles od októbra, zatiaľ čo najširší európsky akciový index klesol o 1,2%, čo je najväčší týždenný pokles od polovice januára.

Zatiaľ čo prudké vzostupy a pády sú zriedkavé, nie sú nezvyčajné: podľa analýzy Bank of America zaznamenal index S&P 500 od roku 1929 každý rok v priemere tri poklesy o 5% alebo viac.

Hedžové fondy zamerali svoje úsilie na býčie obchody s technologickými spoločnosťami, ktoré mali najvyššiu úroveň čistých nákupov za dva mesiace.

Obchodníci však zostali krátki na spotrebiteľských akciách, ako je luxusný tovar a cestovanie, uviedla Goldman.

Hedžové fondy nakupovali akcie vo väčšine sektorov vrátane zdravotnej starostlivosti, technológií, nehnuteľností a výroby.

Jednotlivé akcie zaznamenali najväčšie podmienené dlhé nákupy za rok, zatiaľ čo makroprodukty sa predávali čisté tretí týždeň po sebe, čo bolo spôsobené predajom nakrátko, uviedol Goldman.

Severná Amerika a Európa zaznamenali počas týždňa čistý nákup, zatiaľ čo Ázia zaznamenala čistý predaj.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.