Lukašenko rozpustil vládu, zavrel blogera

MINSK – Vládu Bieloruska rozpustili. Rozhodnutie prijal hlava štátu Alexander Lukašenko. Predseda Rady republiky Natalia Kochanova, hovorca Snemovne reprezentantov Vladimír Andreičenko, vedúci prezidentskej administratívy Igor Sergejenko a tajomník Bezpečnostnej rady Andrei Ravkov sa zúčastnili diskusie o novom zložení kabinetu.

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko prepustil súčasnú vládu. Zodpovedajúca prezidenta nadobudne účinnosť po úradnom uverejnení.mBielorusko sa pripravuje na prezidentské voľby, ktoré sa uskutočnia 9. augusta, a začiatok kampane je intenzívny. O tri dni skôr sa v republike konali demonštrácie, aby zhromaždili podpisy pre nezávislých kandidátov na prezidentský úrad, z ktorých jeden bol Svetlana Tikhanovskaya, manželka predtým zadržaného bloggera Sergeja Tikhanovského.

30. mája bolo proti nemu začaté trestné stíhanie pre násilie voči zamestnancom orgánov vnútorných vecí. Zadržanie Tikanovského a začatie trestného konania priniesli demonštráciám 31. mája veľkú aktivitu. Podľa strediska ľudských práv Viasna bolo v nedeľu v Bielorusku zadržaných najmenej 30 osôb.

Od 29. mája sa v republike konajú demonštrácie na podporu nezávislých kandidátov. V ten deň bolo v meste Grodno zadržaných desať osôb, ktoré sa zúčastnili na demonštráte, vrátane Sergeja Tichanovského.

Podľa TUT.BY, počas zadržania bloggera, jeden z príslušníkov orgánov činných v trestnom konaní padol. Nasledujúci deň tlačová služba ministerstva vnútra v Grodne informovala, že počas zadržania boli zranení dvaja policajti a proti Tichanovskému a začali trestné konanie.