Požiare v Rusku na ploche 2,4 milióna hektárov

Rozloha lesných požiarov na Sibíri v stredu dopoludnia presahuje 1,5 milióna hektárov, uviedol v tlačovom stredisku TASS v Novosibirsku Pavel Vinakov, zástupca ministerstva pre núdzové situácie v Novosibirskej oblasti. Informovala o tom agentúra TASS. 

“Pokiaľ ide o situáciu na Sibíri, v krajinách lesného fondu v dopoludňajších hodinách [stredu] došlo k 248 ohniskám lesných požiarov, čo je rozloha viac ako 1,5 milióna hektárov,” uviedol Vinakov.

Ráno na území Krasnojarska pôsobí 111 požiarov s celkovou rozlohou viac ako 800 000 hektárov, 136 požiarov v oblasti viac ako 600 tisíc hektárov v Irkutskej oblasti. V oblasti Omska sú tiež tri požiare, dva v oblasti Tomsk, jeden na území Altaj, uviedol hovorca ministerstva pre mimoriadne situácie.

Do hasenia požiarov sú zapojené sily šiestich subjektov sibírskeho federálneho okresu. Pozemná skupina sa skladá z 505 ľudí a 29 kusov výstroja, štyroch lietadiel Be-200, troch vrtuľníkov Mi-8, vrtuľníka Mi-26 a hasičov požiaru lietadla Il-76.

Požiare na Sibíri sú často zakladajú špeciálne kvôli získaniu zmlúv na odlesňovanie. Uviedol to v pondelok 6. septembra  2019 predseda Výboru pre ekológiu a ochranu životného prostredia Vladimír Burmatov na stretnutí o kontrole paľby, ktoré zorganizovala frakcia Spojených štátov v Štátnej dume.

Deep Purple: Burn (Požiar). LP Burn 1974 EMI. David Coverdale, Ritchie Blackmore, Jon Lord, Ian Paice.

„Požiare sú čiastočne spôsobené človekom, to znamená, že sú vyvolané ľuďmi, ktorí buď spozorujú stopy nezákonnej ťažby dreva, alebo častejšie, najmä v blízkosti infraštruktúry, predovšetkým ciest, vyvolávajú pozemné požiare, aby dostali budúci rok tendre a zmluvy na odlesňovanie, ktoré horeli nižšie, ale drevo je úplne zdravé a vhodné na rezanie, “uviedol politik s odkazom na údaje, ktoré dostal výbor.

Podľa jeho názoru by „vyšetrovanie korelácie miest ťažby čiernych lesných drevín a podpaľačov malo byť jednou z prioritných oblastí“. “Dostávame údaje: niekoľko ohnísk súčasne na relatívne malom území,” uviedol poslanec. “Môže to znamenať podpaľačstvo.” “Len uhasiť, ale tam boli opakované ohniská – to môže tiež hovoriť o podpaľačstvo,” – uviedol ďalší príklad.

Od pondelka je plocha lesných požiarov pôsobiacich na Sibíri a na Ďalekom východe celkom na ploche 2,4 milióna hektárov. Núdzový režim v súvislosti s lesnými požiarmi bol zavedený na celom území Irkutskej oblasti, Krasnojarského územia, Sakhaskej republiky (Jakutsko) a jedného mestského regiónu Burjatskej republiky. Špeciálny režim požiarnej ochrany funguje v 42 ustanovujúcich jednotkách Ruskej federácie.