Powell: USA sa neboja plánov Číny a Ruska s USD

NEW YORK – USA sa neboja plánov Ruska a Číny opustiť americký dolár ako rezervnú menu. Uviedol to šéf amerického Federálneho rezervného systému Jerome Powell.

V rozhovore pre Kongres poukázal na to, že dolár je svetová rezervná mena a „neexistuje žiadny iný, ktorý by mu mohol konkurovať“. Výhodu dolára poskytujú „fungujúce demokratické inštitúcie USA, otvorené trhy a nízka inflácia“.

Šéf Analytickej úverovej ratingovej agentúry Michail Sukhov 19. júna vysvetlil nemožnosť Ruska úplne opustiť dolár v obchodných dohodách. Podľa neho je úplné odmietnutie americkej meny nemožné, pretože jedna z hlavných exportných komodít – ropa – je kótovaná presne v dolároch.

Minister financií Anton Siluanov už skôr oznámil, že Národný fond sociálnej starostlivosti (NWF) sa v nasledujúcom mesiaci úplne zbaví dolára. Namiesto toho v štruktúre porastie podiel eura a juanu a objaví sa tiež zlato. Toto vyhlásenie komentoval tlačový tajomník Vladimíra Putina Dmitrij Peskov a označil dedolarizáciu, ktorá sa uskutočňuje v Rusku, za neustály proces, ktorý prebieha v mnohých krajinách sveta.