USA sú proti umelej devalvácii čínskeho jüanu

Spojené štáty oboznámili Číne podmienku, ktorej naplnenie povedie k ukončeniu obchodnej vojny medzi krajinami, napísala tlačová agentúra  Bloomberg. Peking je povinný zastaviť umelé podhodnotenie jüanu.

Podľa tejto správy  čínska strana vie o požiadavkách Washingtonu, táto otázka sa už niekoľko mesiacov diskutuje na rokovaniach, ktoré by mali byť dokončené začiatkom marca – inak USA budú ukladať zvýšené clá na čínske tovary v hodnote 200 miliárd dolárov ročne.

Podmienka úmyselného znehodnotenia, alebo devalvácie jüanu je jedným z hlavných problémov v “Memorane o porozumení” – dokumente, ktorý spoločne vypracovávajú delegácie oboch krajín.  V blízkej budúcnosti by ho mali podpísať prezident Spojených štátov amerických, Donald Trump a prezidenta Xi Jinping.

V roku 2018 klesol kurz jüan o päť percent. Ekonómovia to nazývajú zámernou politikou čínskych orgánov, ktorou sa snaží kompenzovať negatívny vplyv ciel, ktoré už Washington uložil. Vzhľadom na nízky výmenný kurz čínskej meny sú miestni výrobcovia schopní stanoviť pre svoje výrobky nižšie ceny v dolároch a získať tak konkurenčné výhody na zahraničných trhoch.

Na pozadí rokovaní jüan posilnil o 0,5 percenta, čo je najvyšší údaj za posledné týždne, uviedla agentúra.

V decembri minulého roku na summite G20 v Buenos Aires sa Trump a Xi Jinping dohodli na odložení zavedenia nových ciel až do marca. Do tohto dátumu by krajiny mali uzavrieť komplexnú obchodnú dohodu. Ďalšie kolo rozhovorov sa uskutoční tento týždeň v Pekingu.