Kantar: hodnota značiek spoločností vyrástla o 42 %

NEW YORK – Amazon zostal najhodnotnejšou globálnou značkou aj v roku 2021 podľa hodnotenia poradenskej spoločnosti Kantar, informuje ET BrandEquity.

Je potrebné poznamenať, že hodnota spoločnosti Jeffa Bezosa za rok 2020 vzrástla o 64 percent a v súčasnosti sa nachádza na úrovni 683,85 mld. USD. Druhé miesto rebríčka patrí technologickému gigantovi Apple. Spoločnosť vykázala rast o 74 percent a hodnota značky dosiahla 612 mld. USD Na treťom mieste sa umiestnil Google s hodnotou 458 mld. USD.  Microsoft klesol na štvrtú pozíciu a má hodnotu 410,27 mld. USD. Spoločnosť  Tencent trh ocenil na 240,93 mld. USD.

Do prvej desiatky najhodnotnejších značiek na svete patria aj Facebook, Alibaba, Visa, McDonald’s a Mastercard. Päťdesiatšesť z nich pochádza zo Spojených štátov. Čína sa nachádza z hľadiska počtu pozícií na druhom mieste.

Je potrebné poznamenať, že celková hodnota top 100 značiek za rok vzrástla o rekordných 42 percent, čo je viac ako štvornásobok priemerného tempa rastu za posledných 15 rokov. Najrýchlejšie rástla spoločnosť Tesla, ktorá za rok zvýšila svoju hodnotu o 275 percent.

BrandZ Top 100 najcennejších globálnych značiek zostavuje spoločnosť Kantar od roku 2006 a každoročne ich zverejňuje. Odborníci berú do úvahy finančné výsledky spoločností a recenzie spotrebiteľov. Na prvom mieste v zozname bol minulý rok Amazon.