Powell: núdzové stimuly sa zatiaľ neobmedzujú

WASHINGTON – Šéf Fedu jerome Powell vo svojom včerajšom prejave pred Kongresom uviedol, že USA sú stále ďaleko od hranice, pri ktorej by bolo potrebné obmedziť núdzové stimuly.

Powell tiež uviedol, že inflácia rástla rýchlejšie, ako sa očakávalo, ale stále ide o dočasný jav. Zatiaľ nie je kam ponáhľať sa obmedziť núdzové stimuly, na nasledujúcom zasadaní Fedu sa však bude diskutovať o obmedzení programov kvantitatívneho uvoľňovania. Pre trhy sú Powellove vyhlásenia ako balzam na dušu. Zatiaľ nie sú žiadne dôvody na opravu.

OPEC + je blízko schváleniu nových podmienok dohody. OPEC + je blízko k dosiahnutiu kompromisu so SAE, ktoré zablokovali dohody o nových úrovniach výroby. Spojené arabské emiráty by od apríla 2022 mohli získať vyšší výpočtový základ pre zníženie o 3,65 milióna b / d namiesto 3,17 milióna b / d, ak sa dohoda predĺži do konca budúceho roka. Členovia OPEC + boli pôvodne naklonení zvýšeniu produkcie o 2 milióny b / d do konca roku 2021, ale zatiaľ nebolo prijaté rozhodnutie a nebol oznámený ani oficiálny dátum stretnutia. Pokiaľ ide o trh, takáto revízia dohody vyzerá relatívne negatívne, pretože okrem neplánovaného zvýšenia výroby môžu pre ne vyžadovať preferencie aj ďalšie krajiny. Myslíme si, že všetky krajiny sa dohodnú na zvýšení ťažby v auguste, dohoda by mala ochladiť ropný trh. V USA už výroba začala rásť, ďalším krokom je zvýšenie produkcie krajinami OPEC +.