Poľsko signalizuje zastavenie dodávok zbraní Ukrajine pre obchodný spor kvôli vývozu obilia

VARŠAVA – Hrozbou je najnovšia salva v sérii výmen okolo odmietnutia Varšavy prijať ukrajinský dovoz obilia

Poľsko už nebude posielať zbrane na Ukrajinu, povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki uprostred eskalujúceho napätia medzi Varšavou a Kyjevom, ktoré ohrozuje jednotu Západu pri podpore krajiny v boji s Ruskom.Hrozba je poslednou salvou v obchodnom spore, ktorý vypukol kvôli odmietnutiu Poľska akceptovať ukrajinský dovoz obilia v rozpore s pravidlami EÚ, keďže Morawieckiho vládnuca strana pred voľbami na budúci mesiac zosilňuje nacionalistickú rétoriku.Na otázku, či bude Varšava naďalej vojensky podporovať Ukrajinu, Morawiecki v stredu večer na televíznom kanáli Polsat odpovedal: „Už nebudeme prevádzať žiadne zbrane, pretože sa teraz vyzbrojíme najmodernejšími zbraňami.

Vo štvrtok sa niektorí vysokí vládni predstavitelia vo Varšave snažili zľahčovať premiérove slová a trvali na tom, že Poľsko je aj naďalej odhodlané pomáhať Ukrajine v jej vojne a že o dlhodobých dodávkach zbraní nebolo prijaté žiadne rozhodnutie.

„Momentálne je všetko tak, ako povedal premiér, v budúcnosti sa uvidí,“ povedal pre Poľský rozhlas Plus minister štátnych aktív Jacek Sasin.

Hrozba prichádza po tom, čo Poľsko spolu s Maďarskom a Slovenskom cez víkend jednostranne predĺžili zákaz dovozu ukrajinského obilia, a to aj po tom, čo Kyjev sľúbil, že zaručí, že jeho vývoz nepoškodí farmárov z EÚ. To vyvolalo negatívnu reakciu ukrajinských predstaviteľov na čele s prezidentom Vladimirom Zelenským.

Morawieckiho vyjadrenia by mohli signalizovať výraznú tvár pre vládu, ktorá bola predtým oporou jednotného frontu EÚ a NATO na podporu Ukrajiny ako jedného z najbližších európskych spojencov Washingtonu a Kyjeva.

Varšava sústavne vyzývala Západ, aby Ukrajine poskytol viac zbraní a finančnú podporu, ako aj zvýšil sankcie a politický tlak na Rusko.

Hrozba blokovania budúcich transferov zbraní by tiež mohla vykoľajiť snahy EÚ dohodnúť sa na zbrojnom fonde pre Ukrajinu vo výške 20 miliárd eur v priebehu nasledujúcich štyroch rokov, čo si vyžaduje jednomyseľnosť medzi 27 členmi bloku a už teraz vyvoláva odpor Maďarska.

Západní predstavitelia sa snažili tieto poznámky bagatelizovať ako emotívnu reakciu na napätie v súvislosti so sporom o obilie a vnútropolitickým kontextom a nesignalizovali koniec varšavskej podpory vojnového úsilia Kyjeva.

„V celej byrokracii v Poľsku o tom nevidím žiadny dôkaz. Existuje silný záväzok udržať kurz,“ povedal vysoký americký predstaviteľ v reakcii na Morawieckiho poznámky. “Nemyslím si, že uvidíme dramatický posun v jednote aliancie.”

Jeden predstaviteľ EÚ povedal: „V tomto štádiu sa nič nemení. . . Ako vždy v Poľsku, medzi ich verejnými vyhláseniami a skutočnými činmi je zvyčajne obrovská priepasť. Skutočným problémom by mohlo byť, keby sa rozhodli zablokovať [fond na zbrane], ktorý zatiaľ nemajú a pochybujem, že to urobia.“

Poľsko sa pripravuje na 15. októbra trpké voľby, v ktorých Morawieckeho vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) potrebuje podporu svojich vidieckych voličov, aby získala tretie volebné obdobie.

Ďalší účastník obilnej blokády, Slovensko, má 30. septembra voľby, ktorých líder Robert Fico chce zastaviť pomoc Ukrajine.

(Pripravili Finančné noviny na základe materiálov z The Financial Times)