Poľsko počíta s dohodou s EK kvôli obiliu z Ukrajiny
Varšava by chcela, aby sa otázka nadmerného dovozu poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny vyriešila prostredníctvom dohody s Európskou komisiou.
Inak Poľsko neupustí od už zavedených ochranných opatrení, uviedol minister poľnohospodárstva Robert Telus pre Poľský rozhlas.
“Poľsko počíta s dohodou s EK v situácii nadmerného dovozu obilia z Ukrajiny. Ak k nej nedôjde, krajina neupustí od blokády uvalenej na výrobky z Ukrajiny,” povedal.
Okrem toho minister očakáva aj skorú dohodu EK o finančnej pomoci pre poľnohospodárskych výrobcov.
“Ako skoro, to neviem, ale rád by som videl dobrú dohodu, a to je pre mňa to hlavné. To znamená vypracovať mechanizmy, ktoré by fungovali roky, nielen teraz,” povedal Telus.
“Nejde len o to, aby sme problém vyriešili teraz, ale aby sme mali nástroje, ktoré zabránia tomu, aby sa situácia opakovala, aby si poľský poľnohospodár mohol byť istý, že výrobky nezaplavia náš trh a nedestabilizujú ho ako predtým,” zdôraznil minister poľnohospodárstva.
Rokovania medzi EK a piatimi členskými štátmi EÚ – Bulharskom, Maďarskom, Poľskom, Rumunskom a Slovenskom – sa uskutočnili deň predtým v Luxemburgu.
“Návrh Komisie je zaviesť dočasný zákaz dovozu nie pre celú Európsku úniu, ale pre týchto päť hraničných krajín na päť citlivých produktov: kukuricu, pšenicu, repku, slnečnicu a slnečnicový olej,” vysvetlil Janusz Wojciechowski, člen EK zodpovedný za poľnohospodárstvo.
Zároveň poznamenal, že Poľsko iniciovalo a štyri ďalšie krajiny spolu s ním ponúkli ďalších osem výrobkov vrátane medu, cukru, hydiny a mliečnych výrobkov. Podľa neho tieto výrobky nemajú taký vplyv na trh ako päť výrobkov navrhnutých Európskou komisiou, ktoré tvoria 90 % dovozu z Ukrajiny. Ostatných osem predstavuje menej ako 10 %.
Člen EK zopakoval, že strany sú blízko k dohode o týchto piatich výrobkoch.
Západné médiá poznamenali, že poľnohospodárski výrobcovia vo viacerých krajinách východnej časti EÚ čelili v posledných mesiacoch problémom kvôli prílevu ukrajinského obilia a iných poľnohospodárskych výrobkov z tejto krajiny. Krajiny susediace s Ukrajinou pociťujú prebytok takých vývozných komodít, ako sú obilie, slnečnicové semená, vajcia, hydina, cukor, jablká a jablková šťava, bobuľoviny, múka, med a cestoviny, čo vyvoláva nadmernú ponuku a následne má negatívny vplyv na ceny miestnych výrobcov. Ďalším problémom je, že tieto výrobky zostávajú v prebytku na pultoch týchto krajín a nedostanú sa do krajín mimo EÚ, ktoré sú ochotné ich kúpiť.