Si Ťin-pching chce hĺbkovú komunikáciu so všetkými stranami o riešení krízy na Ukrajine

Čínsky prezident Si Ťin-pching vyhlásil, že dialóg a rokovania sú jediným schodným východiskom z ukrajinskej krízy a že v jadrovej vojne nikto nevyhrá.

Píše o tom agnetúra Xinhua.

Povedal to počas telefonického rozhovoru so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským. Strany si vymenili názory na čínsko-ukrajinské vzťahy a ukrajinskú krízu.

Povedal, že Čína vyšle na Ukrajinu a do ďalších krajín osobitného zástupcu čínskej vlády pre euroázijské záležitosti, aby viedol hĺbkovú komunikáciu so všetkými stranami o politickom riešení krízy.

Si Ťin-pching uviedol, že bilaterálne vzťahy sa rozvíjajú už 31 rokov a dosiahli úroveň strategického partnerstva, čo prispelo k príslušnému rozvoju a oživeniu oboch krajín.

Si povedal, že oceňuje opakovaný dôraz prezidenta Zelenského na rozvoj čínsko-ukrajinských vzťahov a spoluprácu s Čínou, a tiež poďakoval Ukrajine za jej významnú pomoc pri evakuácii čínskych občanov v minulom roku.

Vzájomné rešpektovanie zvrchovanosti a územnej celistvosti, povedal Xi, je politickým základom dvojstranných vzťahov.

Vyzval obe strany, aby sa zamerali na budúcnosť, naďalej zvažovali bilaterálne vzťahy a pripravovali dlhodobé plány a rozvíjali tradíciu vzájomného rešpektu a úprimného postoja k sebe navzájom s cieľom podporiť čínsko-čínsku spoluprácu. -Strategické partnerstvo Ukrajiny.

Vôľa Číny rozvíjať vzťahy s Ukrajinou je konzistentná a jasná, povedal Xi a dodal, že bez ohľadu na to, ako sa zmení medzinárodná situácia, Čína je pripravená spolupracovať s touto krajinou na podpore vzájomne prospešnej spolupráce medzi oboma krajinami.