Politická propaganda: Sex & Drugs & Rock & Roll

Novinári britskej televíznej stanice Channel 4 komunikovali v prestrojení s vedením analytickej firmy Cambridge Analytica. Firma im navrhla poraziť politických protivníkov pomocou úplatkov a prostitútok.Channel 4 je britská verejnoprávna televízna stanica. Vysiela od roku 1982 a je piatou najstaršou televíznou stanicou vo Veľkej Británii.

Vedenie Cambridge Analytica navrhovala pre politických protivníkov pascu. Kompromitujúcimi materiálmi mali byť úplatky a prostitútky. „Mohli by sme si na dovolenku zobrať so sebou niekoľko Ukrajiniek. Viete o čom hovorím. Sú veľmi krásne. Viem že to zafunguje,“ povedal novinárom Alexander Nix riaditeľ firmy. Novinári sa tvárili ako potenciálni klienti. Vrcholoví manažéri firmy Cambridge Analytica sa dostali do reportáže televíznej stanice Channel 4.

Prestrojenie za klientov

Minulý víkend bývalý zamestnanec Cambridge Analytica vyhlásil, že firma tajne použila údaje o 50 miliónoch amerických občanoch, aby vyhrala volebnú kampaň, napísal autor článku v denníku Daily Beast.

Dnes už bývalý výkonný riaditeľ firmy Alexander Nix povedal novinárom v prestrojení, že jeho agentov nikdy nechytia, pretože pracuje na celom svete prostredníctvom nastrčených firiem.

Kolega Nixa Mark Turnbull, výkonný riaditeľ Cambridge Analytica Political Global povedal: „My jednoducho púšťame informáciu do krvného obehu a potom sa pozeráme. Je to ako riadiaci pult. Musí sa to diať tak, aby si nikto nepomyslel, že je to propaganda.“ Keď si pomyslíš propaganda, pomyslíš si kto ju umiestnil…? Vedenie firmy Cambridge Analytica dalo potenciálnym klientom jasne vedieť, že pracuje s bývalými agentmi MI 5, MI 6.

Alexander Nix povedal, že firma má veľa klientov, ktorí chcú zostať v anonymite. Firma Cambridge Analytica pracovala pre Donalda Trumpa. Zaplatil jej 5,9 mil. USD. V súvislosti s voľbami v Srí Lanke Nix povedal, že nie je ťažké vymyslieť si klebetu o tom, že politický oponent je gay a rozšíriť to po internete.

 

Vedenie porozprávalo o tom, že vie ako sa správajú voliči vďaka sociálnym sieťam. “Našou úlohou je ponoriť vedro do studne oveľa hlbšie ako iní, aby sme vedeli kde je ten hlbinný strach a obavy… Nestojí to za to viesť volebnú kampaň na základe faktov, rozhodujú emócie,“ povedal Mark Turnbull.

V roku 2008 Michail Kosinský, študent so svojimi spolužiakmi prišiel s aplikáciou My Personality for Facebook. V žiadosti bol každý používateľ vyzvaný, aby vykonal online test. Po jeho dokončení získal používateľ “psychologický portrét” a tvorcovia – osobné údaje respondentov. Nakoniec, tvorcovia aplikácie dostali všetky informácie o tisícoch a miliónoch ľudí. Mikhail Kosinsky začína študovať akcie osôb na Facebooku: “like” a “repost”, rovnako ako ich pohlavie, národnosť, vek a miesto pobytu.  Metódy analýzy údajov Cambridge sú vo veľkej miere založené na vedeckej práci Michala Kosinského.

Výskum údajov

V súvislosti so škandálom denník The Guardian informuje o študentovi Cambridgskej univerzity Alexandrovi Koganovi, ktorý pochádza z Moldavska. Ten zozbieral údaje o 50 miliónoch užívateľoch sociálnej siete Facebook.  Cambridge Analytika používal jeho údaje počas predvolebnej kampane na funkciu prezidenta USA v roku 2016.

Kogan pre BBC Radio 4 povedal, že ho obviňujú nespravodlivo. „Myslím si, že aj Facebook a aj Cambridge Analytica urobili zo mňa obetného baránka. Mysleli si, že konáme legálne. Mysleli sme si, že to čo robíme sa v skutočnosti normálne,“ povedal.

Programová príloha dotazníka osobnostného profilu bola myšlienkou Cambridge Analytica a nie jeho poznamenal. Ako poznamenal Kogan pre BBC Radio 4 firma mu oznámila, že schéma analýzy je úplne zákonná.

Kogan je zakladateľom Global Science Research. Počas štúdia v Cambridgskej univerzite mal aj funkciu v Sanktpetersburgskej štátnej univerzite a dostal grant od ruskej vlády pre oblasť výskumu.