Pokusná jadrová strelnica pri Semipalatinsku
SEMIPALATINSK – Semipalatinská skúšobná jadrová strelnica je prvým a jedným z najväčších jadrových testovacích miest v ZSSR. Zavrela sa pred tridsiatimi rokmi 29. augusta 1991.
Oficiálny názov znel nasledovne: 2. štátny ústredný výskumný skúšobný ústav.
Strelica sa nachádza v Kazachstane na hranici regiónov Semipalatinsk, dnes východný Kazachstan, Pavlodar a Karaganda, 130 kilometrov severozápadne od Semipalatinska, na ľavom brehu rieky Irtyš.
Má rozlohu 18 500 km². Na jeho území je predtým uzavreté mesto Kurčatov, premenované na počesť sovietskeho fyzika Igora Kurčatova, predtým označené ako Moskva-400, Bereg, Semipalatinsk-21, stanica Konečnaja. Na geografických mapách je toto miesto zvyčajne označené ako „Konečnaja“, podľa názvu železničnej stanice, alebo „Moldary“,čo je názov dediny, ktorá sa stala súčasťou mestečka Kurčatov.
V rokoch 1996-2012 sa na testovacom mieste uskutočnila spoločná operácia Kazachstanu, Ruska a USA s cieľom zozbierať a zneškodniť asi 200 kg plutónia, ktoré zostalo po testoch na testovacom mieste. Práce boli financované z programu Nunn-Lugar, programu spolupráce v oblasti znižovania hrozieb. Náklady na spoločný program boli od 150 do 200 mil. USD. O jej výsledkoch oznámili spoločne prezidenti Barack Obama, Nursultan Nazarbajev a Dmitrij Medvedev.
Prvý test jadrovej zbrane v Sovietskom zväze bol vykonaný na tomto testovacom mieste 29. augusta 1949. Sila bomby bola 22 kiloton. Vytvorenie testovacieho miesta bolo súčasťou atómového projektu a voľba, ako sa ukázalo neskôr, bola veľmi úspešná – terén umožňoval vykonávať podzemné jadrové výbuchy v šachtách aj v studniach.
Dňa 12. augusta 1953 bol na testovacom mieste testovaný 400 kilotonový termonukleárny náboj RDS-6s. Pri výbuchu bol nízky vzduch, nálož bola umiestnená na veži vo výške 30 m nad zemou. V dôsledku tohto testu bola časť testovacieho miesta veľmi silne kontaminovaná produktmi rádioaktívnej explózie a na niektorých miestach stále zostáva malé žiarenie pozadia.
Dňa 22. novembra 1955 bola termonukleárna bomba RDS-37 testovaná vo výške asi 2 km pádom z lietadla.
Dňa 11. októbra 1961 sa na testovacom mieste uskutočnil prvý podzemný jadrový výbuch v ZSSR.
Vedúci manažér sovietskeho atómového programu Igor Kurčatov.
Po nadobudnutí platnosti Medzinárodnej zmluvy o zákaze jadrových skúšok v troch prostrediach (vo vzduchu, vo vesmíre a pod vodou), podpísanej 10. októbra 1963 v Moskve medzi ZSSR, USA a Veľkou Britániou, sa tu robili len výbuchy v štôlňach a studniach.
Strelnica bola zavretá pod tlakom verejnosti, najmä hnutia Semipalatinsk – Nevada. Je to protijadrové hnutie organizované verejnou osobnosťou kazašskej SSR Olžasom Suleimenovom 28. februára 1989.
Niekoľko dní pred skutočnou organizáciou dopravy na jadrovom testovacom mieste Semipalatinsk došlo k úniku rádioaktívnych plynov. Olžas Suleimenov, ktorý je v Kazachstane považovaný za duchovného zakladateľa národno-vlasteneckého hnutia, bol v tom čase zástupcom Najvyššieho sovietku Kazašskej SSR, predtým prvým tajomníkom Rady zväzu spisovateľov Kazachstanu, nastolila otázku pozastavenia činností testovacieho miesta.
Dňa 28. februára 1989 sa tisíce ľudí zhromaždili v blízkosti budovy Zväzu spisovateľov Kazachstanu, aby protestovali. Od tohto momentu sa začalo odpočítavanie histórie hnutia „Nevada-Semipalatinsk“.
Hnutie Nevada -Semipalatinsk dosiahlo úspech tým, že prvýkrát na svete uplatnilo nový model – interakciu medzi verejnou a parlamentnou diplomaciou. Delegácia zo Spojených štátov, zo štátu Nevada, pricestovala do Kazachstanu, pochodovali mierumilovne a vyzvali na ukončenie jadrových testov na celom svete. Hnutie sa tak stalo medzinárodným.