Historické maximá troch amerických indexov

NEW YORK – Akciové indexy S & P 500 a Nasdaq Composite dosiahli historické maximá po vystúpení šéfa amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powella.

S&P 500 vzrástol o 0,7 percenta na 4505,16 bodu, Nasdaq Composite vzrástol o 0,9 percenta na 15 089,42 bodu, píše CNBC.

Priemyselný index Dow Jones Industrial  vzrástol o 0,6 percenta na 35443,72 bodu. Všetky tri hlavné americké akciové indexy budú teda týždeň končiť v pozitívnych medziach. Najväčší nárast vykázal Nasdaq Composite – o 1,6 percenta.

Jerome Powell naznačil ukončenie mäkkej menovej politiky. Povedal, že ekonomika sa dostala do bodu, kedy už nepotrebovala podporu Fedu vo forme nákupov dlhových cenných papierov, pretože miera nezamestnanosti v USA klesala a nárast cien potravín sa stabilizoval. Každý mesiac Fed vynakladá 120 miliárd dolárov na dlhopisy na stimuláciu finančného trhu. Powell zároveň objasnil, že po znížení pomoci nedôjde k okamžitému zvýšeniu úrokových sadzieb.

Podľa výsledkov druhého štvrťroka 2021 sa dlhové zaťaženie obyvateľstva USA zvýšilo o 2,1 percenta – najrýchlejšie tempo za osem rokov – a priblížilo sa k 15 biliónom dolárov. Najväčší podiel na zvýšení dlhu mali hypotéky – výška týchto pôžičiek sa do konca júna zvýšila o 282 miliárd – na 10,44 bilióna dolárov.