USA: Investičná banka Goldman Sachs hovorila o možných rizikách trhoch kvôli konfliktu na Ukrajine

NEW YORK – Bankový gigant varoval pred možným pádom na americkom akciovom trhu.

Analytici investičného gigantu Goldman Sachs varovali, že americký akciový trh a index S&P 500 by mohli klesnúť o 6 percent z úrovne na konci obchodovania z 18. februára. Najviac budú zasiahnuté aktíva japonských a európskych spoločností. Informuje o tom agentúra Bloomberg.

Stratégovia Goldman Sachs pri svojich výpočtoch vychádzali z citlivosti globálnych aktív na rubeľ. Vypočítali, že v najhoršom prípade by 10-percentné znehodnotenie rubľa viedlo k 13-percentnému rastu cien ropy. Navyše podľa najpesimistickejšieho scenára európske a japonské akcie stratia približne 9 percent a euro voči doláru klesne o 2 percentá.

V snahe obmedziť riziká začali obchodníci pri eskalácii napätia v Donbase aktívne predávať akcie a kupovať dlhopisy. „V januári napätie medzi Ruskom a Ukrajinou ovplyvnilo najmä miestne aktíva, no vo februári jeho dôsledky začali ovplyvňovať globálne aktíva,“ napísali analytici Goldman Sachs. Poznamenali, že v prípade otvoreného vojenského konfliktu by sa zvýšili ekonomické riziká.

Ak sa napätie uvoľní, rubeľ sa posilní, americké akcie stúpnu približne o 6 percent a výnosy dlhopisov sa zvýšia, uviedli bankoví stratégovia.

„V skutočnosti teraz čakáme na sankcie proti Rusku zo Západu, ktoré zvýšia finančnú nestabilitu na svetových trhoch,“ povedal analytik IG Markets Ltd. Kyle Rodda. “Potom sa ako odpoveď znížia dodávky plynu do Európy, čo spôsobí prudký nárast cien plynu, čo ovplyvní dopyt a spôsobí infláciu.”

Nie všetky finančné inštitúcie sú v súvislosti s ekonomikou pesimistické. Analytici z JPMorgan Chase & Co označili pochmúrne prognózy pre akciové trhy za nesprávne. Považujú za dôležité zachovať si optimizmus v súvislosti s investíciami a ignorovať predpovede hospodárskeho poklesu.