Pokles VIX vysiela signál vyzývajúci k opatrnosti

Index padol VIX šiesty deň po sebe. Zápisnica Fedu ukázala, že väčšina úradníkov je naklonená spomaleniu tempa budúceho sprísňovania politiky.

Index volatility CBOE alebo VIX je trhový index v reálnom čase, ktorý predstavuje očakávania trhu týkajúce sa volatility počas nasledujúcich 30 dní. Investori používajú VIX na meranie úrovne rizika, strachu alebo stresu na trhu pri investičných rozhodnutiach.

To pomohlo indexu S&P 500 skončiť deň vyššie a VIX dostal nákupný signál uzavretím pod spodným Bollingerovým pásmom, čo je pozoruhodné.

Fed opakovane povedal, že prichádzajúce údaje a dôsledky už uskutočneného sprísnenia menovej politiky budú určovať budúcu politiku. To pomohlo rizikovým aktívam získať počiatočnú dynamiku a pokračovať doteraz, aj keď úradníci tvrdia, že sa očakáva, že sadzba federálnych fondov dosiahne 5 % predtým, ako vyvrcholí v polovici roku 2023.

Správa z VIX je v súlade so skutočnosťou, že v súčasnosti existuje len malá potreba ochrany, pokiaľ nedávne zníženie CPI nebolo falošným poplachom.

Indikátor volatility je v porovnaní s októbrovým maximom takmer o 40 % nižší a v stredu zaznamenal svoje druhé zatvorenie pod dolným Bollingerovým pásmom, čo je prvý takýto signál od marca. Od roku 2017 sa v minulosti vyskytlo sedem prípadov tohto modelu a dôkazy naznačujú, že krátko nato došlo k všeobecnému prudkému nárastu volatility.

Údaje analyzované agentúrou Bloomberg ukazujú, že 60 dní po signáli vzrástol VIX v priemere takmer o 6 bodov so ziskom 71 %. Ďalšia analýza ukazuje, že keď bol VIX o 60 dní neskôr, priemerný zisk bol takmer 9 bodov a v dvoch prípadoch, keď bol nižší, bol priemerný pokles menej ako 2 body.

Ekonómovia Fedu odhadli pravdepodobnosť recesie v USA na budúci rok na 50 %. Ak sa recesia stane realitou, inflačné tlaky takmer určite skončia.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.