Pogromy majú príznaky pokusu o štátny prevrat, prezident Žomart Tokajev vyhlásil štátny smútok

ALMA – ATA / NUR SULTAN – Vzbury v mestách Alma – Ata, Taldy-Qorgan, Taraz a Šimkent, na juhu Kazachstanu majú príznaky pokusu o štátny prevrat.

Túto hypotézu nepriamo potvrdzuje niekoľko faktov.

Za miernymi protestmi, ktoré sa začali 2. januára 2022 na západe krajiny, nasledovali pogromy v týchto mestách, najmä v meste Alma – Ata. Pozrime sa na prvý fakt. Mestská pobočka kazašskej tajnej služby (KNB) nechala vzbúrencom k dispozícii sklady so zbraňami. Podľa jedného z video záznamov zverejnených na sociálnej sieti mali vzbúrenci odložené zbrane na parkovisku medzi zaparkovanými automobilmi.

V iných mestách, kde boli protesty, neboli také veľké pogromy. Naopak, samotní organizátori protestov udržiavali poriadok. Bolo zadržaných takmer 4000 vzbúrencov. Miestne orgány odhadujú, že počas ozbrojených stretov zahynulo asi 30 ľudí. Medzi nimi je jedno malé dieťa.

Vzbúrenci v meste Alma – Ata podpálili niekoľko vládnych budov. Škody pre biznis v meste dosiahli niečo viac ako 90 miliónov USD. Život prináša paradoxy. Jedna z podnikateliek v meste Alma – Ata umiernene protestujúcim obyvateľom dávala vodu a stravu. Napriek tomu vzbúrenci vyrabovali jej predajňu so šperkami. Počas útokov bol vážne poškodený archív národnej kinematografie.

Ďalší fakt. Nepriamym dôkazom toho, že násilnosti v meste Alma-Ata boli pokusmi o štátny prevrat  je zatykač na predsedu tajnej služby KNB a ďalšie neuvedené osoby.

Oficiálne vládne zdroje dnes 8. januára 2022 napísali, že vyšetrovanie vo veci vlastizrady sa začalo 6. januára 2022 v súlade s článkom 175 časti 1 Trestného zákona Kazašskej republiky. Špeciálne služby Kazachstanu zadržali 6. januára 2022 bývalého predsedu Výboru pre národnú bezpečnosť (KNB) republiky Karima Masimova pre podozrenie z vlastizrady. Oznámila to v sobotu tlačová služba Výboru pre národnú bezpečnosť Kazachstanu.

 

 

„Výbor pre národnú bezpečnosť začal 6. januára tohto roku podľa § 175 časti 1 Trestného zákona Kazašskej republiky predbežné vyšetrovanie vo veci velezrady. V ten istý deň pre podozrenie zo spáchania tohto trestného činu,“ uviedla tlačová služba. “Bývalý predseda KNB Karim Massimov a ďalší boli zadržaní a umiestnení do dočasného zadržiavacieho centra osôb“, píše sa v správe. Masimova zbavili funkcie predsedu KNB dekrétom prezidenta Kazachstanu Kasyma-Žomarta Tokajeva 6. januára 2022. Vymenili sa aj dvaja jeho zástupcovia.

Doktor politických vied, diplomat a verejný činiteľ Kazachstanu Jertysbajev 7. januára 2022 vo vysielaní televízneho kanála Chabar-24 povedal, že rozsah pokusu o štátny prevrat v Kazachstane svedčí o zrade v najvyšších vrstvách moci v krajine. KNB podľa neho zatajila informácie o výcvikových táboroch extrémistov, ktoré sa nachádzali v horách neďaleko mesta Alma-Ata.

Fakt číslo dva. Jertysbajev tiež poznamenal, že 40 minút pred útokom poburujúcich osôb na letisku Alma-Ata bol vydaný príkaz na úplné odstránenie jeho ochrany.

V Kazachstane sa 5. januára 2022 uskutočnil konečný prechod moci od Nursultana Nazarbajeva ku Kasymovi-Žomartovi Tokajevovi. Nursultan Nazarbajev odišiel aj z funkcie predsedu Bezpečnostnej rady Kazachstanu. Tým všetku moc v krajine odovzdal novému prezidentov.

O aktuálnej situácii prezident povedal: “V zahraničí sa ozývajú výzvy, aby strany začali rokovať o mierovom riešení problémov. Aký nezmysel! Aké už môžu byť rokovania so zločincami, vrahmi?”

Prezident Kasym-Žomart Tokajev sa narodil v roku 1953, je kazašský štátnik a politik, prezident Kazašskej republiky a najvyšší vrchný veliteľ ozbrojených síl Kazašskej republiky, predseda Zhromaždenia ľudu Kazachstanu. V minulosti bol dva razy ministrom zahraničných vecí, predsedom Senátu, teda  komory parlamentu, a námestníkom generálneho tajomníka OSN v Ženeve. Dňa 9. júna 2019 zvíťazil v priamych predčasných prezidentských voľbách voči ďalším šiestym konkurentom so 70,96% hlasov.

Dňa 6. januára 2022 prezident Kazachstanu požiadal o vojenskú pomoc Organizáciu Dohody o kolektívnej bezpečnosti (ODKB). Vojaci z Ruska, Bieloruska, Kirgizska a Arménska budú chrániť významné objekty štátu. Nebudú zasahovať proti vzbúrencom. Po stabilizácii situácie v Kazachstane opustia krajinu.

V Kazachstane sú protesty od začiatku roku proti vysokým cenám za skvapalnený plyn prerástli do nepokojov, stretov s políciou, zabavovania a podpaľovania vládnych budov.

Od nedele minulého týždňa obyvatelia miest Žanaozen a Aktau v regióne Mangistau protestovali proti cenám skvapalneného plynu. Stúpol na 120 tenge za liter. Prezident Kasym-Žomart Tokajev znížil cenu na 50 tenge za liter.

Od 1. januára 2022 sa úplne uvoľnili ceny skvapalneného plynu pre obyvateľov. Dôsledkom toho bol ich prudký rast. To znamenalo krach všetkých autodopravcov, najmä taxikárov z rodín s viacerými deťmi. Predávajúci nezobrali do úvahy, že spotrebitelia nie sú schopní absorbovať cenu 120 tenge za liter. Preto sa mnohí vzbúrili. Pripomeňme si, že 1 euro sa rovná 493.69 kazašského tenge. Súčasná štátom regulovaná cena skvapalneného plynu bude 50 tenge (9,5 eurocenta) za liter.

Vzbury dostali aj politický odtieň. Reakciou na politické požiadavky bolo to, že abdikoval premiér Askar Mamin. Podľa kazašskej ústavy po abdikácii premiéra odchádza celá vláda. Obyvatelia žiadali, aby z funkcie predsedu Bezpečnostnej rady Kazachstanu odišiel aj prvý prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev.

V médiách sa objavili neoverené informácie o tom, že prvý prezident krajiny Nursultan Nazarbajev opustil krajinu. Kazašské médiá ústami jeho hovorcu potvrdili, že to nie je pravda.

Prvý prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev je v hlavnom meste krajiny Nur-Sultan a udržiava priamy kontakt so súčasnou hlavou republiky Kasymov-Žomartom Tokajevom, uviedol na svojej stránke na Twitteri Nazarbajevov tlačový tajomník Aidos Ukibay.

Ukibay požiadal, aby sa nešíril nepravdivé a špekulatívne informácie. Nazarbajev je v priamom kontakte s prezidentom Kasymom-Žomarton Tokajevom, ktorý s ním konzultuje situáciu.

Tlačový tajomník tiež uviedol, že Nazarbajev mal niekoľko telefonických rozhovorov s hlavami krajín priateľských k republike. „Elbasy (vodca národa Nursultan Nazarbajev – poznámka Finančné noviny) vyzýva všetkých, aby sa zhromaždili okolo prezidenta Kazachstanu s cieľom prekonať súčasné výzvy a zabezpečiť integritu našej krajiny,“ uviedol Ukibay.

Prezident Tokajev podpísal dnes 8. januára dekrét 2022, ktorým vyhlásil 10. január za deň národného smútku na pamiatku obetí teroristických útokov.

“Ako poznamenal prezident Tokajev, Kazachstan bude aj naďalej zabezpečovať bezpečnosť a ochranu zahraničných diplomatických misií, ako aj zamestnancov a majetku zahraničných spoločností a investorov. Počas rokov nezávislosti do Kazachstanu bolo investovaných 370 miliárd amerických dolárov vo forme priamych zahraničných investícií. V krajine fungujú tisíce zahraničných firiem. Po stabilizácii situácie, čo je v tejto fáze najdôležitejšou prioritou, bude Kazachstan opäť tvrdo pracovať na zabezpečení ekonomického, sociálneho a politického rozvoja krajiny a vytváraní čo najpriaznivejších podmienok pre rozvoj zahraničné investície,“ uviedol v komentári pre Finančné Noviny veľvyslanec Kazachstanu na Slovensku Roman Vassilenko.